Pchjongjang rakety odpálil jen několik hodin poté, co z Japonska odletěl americký prezident Joe Biden, který do Asie zavítal poprvé od svého zvolení. Zástupci USA i Jižní Koreje varovali, že KLDR se chystá na další zbrojní testy, možná i během návštěvy amerického prezidenta.

V případě prvního odpalu šlo podle jihokorejského Společného sboru náčelníků štábů (JCS) zřejmě o mezikontinentální balistickou raketu, zatímco druhá raketa patrně v půlce letu selhala. Třetí střela byla podle JCS balistická raketa krátkého doletu.

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a jeho jihokorejský protějšek Jun Sok-jol se setkali 21. května 2022 v Soulu
Spojenectví mezi USA a Jižní Koreou odstrašuje KLDR, prohlásil v Soulu Biden

Spojené státy a Jižní Korea v reakci uspořádaly kombinované cvičení, včetně testů raket země-země, do nichž byl zapojen americký armádní taktický raketový systém (ATACMS) a jihokorejské balistické střely Hjonmu, píše Reuters s odkazem na armády obou zemí.

"Demonstrace síly naší armády měla zdůraznit naše odhodlání tvrdě reagovat na jakoukoli severokorejskou provokaci, včetně odpálení mezikontinentální balistické rakety, a naši ohromnou schopnost a připravenost provést chirurgický úder na původce provokace," stojí v prohlášení JCS.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jack Sullivan a jeho jihokorejský protějšek Kim Song-han spolu o odpalu tří balistických raket hovořili a odsoudili jej, uvedl Bílý dům. Sullivan podle něj opět potvrdil, že USA jsou odhodlány bránit Jižní Koreu.

Japonsko: Nepřijatelný test 

Japonská pobřežní stráž informovala o nejméně dvou severokorejských odpalech, ale připustila, že jich mohlo být více. Japonská veřejnoprávní televizní stanice NHK uvedla, že rakety zřejmě dopadly mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska. Tato oblast moře se rozléhá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů, od pobřeží.

Americký prezident Joe Biden (vlevo)
Biden podpořil Tchaj-wan: USA mohou v případě útoku Číny vojensky zasáhnout

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši severokorejský test označil za nepřijatelný a dodal, že ohrožuje "mír, stabilitu a bezpečnost Japonska a mezinárodního společenství".

Biden se v sobotu dohodl se svým jihokorejským protějškem Jun Sok-jolem na pořádání rozsáhlejších vojenských cvičení a nasazení většího množství amerických strategických prostředků, pokud to bude nutné k odrazení KLDR od sílících zbrojních testů.