Talentovaný hudebník, přední fanoušek britského kytaristy, zpěváka a skladatele Erika Claptona a muž, který chová svého mladšího bratra v úctě a sám nejeví zájem o politiku. Takový by měl Kim Čong-čul, starší bratr severokorejského diktátora Kima Čong-una. Přestože je starší, není podle pozorovatelů a odborníků na Severní Koreu pravděpodobné, že by mohl sehrát v politickém životě své země významnější roli. 

Severokorejský vůdce Kim Čon-un a jeho sestra Kim Jo-čong
Experti varují před sílící mocí sestry Kim Čong-una. Obávají se její brutality

Kim Čong-un měl původně starší bratry dva a jeden z nich jej skutečně v nástupnictví předcházel. V letech 1998 až 2001 se čekalo, že se vůdcovské role chopí nejstarší syn Kima Čong-ila Kim Čong-nam. Jeho otec však od této myšlenky záhy upustil, údajně poté, co mu Kim Čong-nam udělal mezinárodní ostudu, když byl v roce 2001 v Tokiu chycen při pokusu dostat do Japonska na falešný pas, aby mohl navštívit Disneyland. Sám Kim Čong-nam později tvrdil, že se otci znelíbil svými reformními názory.

V roce 2017 byl Kim Čong-nam zavražděn nervovým jedem VX na mezinárodním letišti v Kuala Lumpur v Malajsii, přičemž jeho mladší bratr Kim Čong-un v té době už pět let vládl. Jak nyní připomínají pozorovatelé, s druhým starším bratrem Kimem Čong-čulem se pro vedoucí funkci nikdy ani nepočítalo. 

Otci vadilo, že je mírný

Doktor Leonid Petrov, který je podle New York Post považován za jednoho z předních mezinárodních odborníků na Severní Koreu, uvedl už v roce 2017 pro News.com.au, že Kim Čong-čul je "apolitický" a spíš než vedení komunistického státu ho zajímá popová hudba a koncerty. Poukázal ale také na ještě jeden "problém", který údajně bývalý severokorejský vůdce Kim Čong-il se svým druhým starším synem měl - a sice na zjevnou ženskost jeho vystupování. 

"Kim Čong-il se o něm údajně vyjádřil, že má měkkou osobnost. Existují také zvěsti, že má ženské charakterové rysy a že bral hormony, aby mu pomohly chovat se více jako muž," řekl Petrov.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Kim Čong-un žije, měl vystoupit na politbyru, kouřit cigaretu a varovat úřady

Kendži Fudžimoto, bývalý osobní šéfkuchař Kima Čong-ila, uvedl něco podobného ve svých pamětech z roku 2003. "Čong-čul měl teplé srdce dívky, v Kim Čong-unovi byla vnitřní síla," napsal podle Washington Post Fudžimoto.

Podle dalšího odborníka na Severní Koreu Hjunga Gu Lynna se měkčí stránka osobnosti Kima Čong-čula začala projevovat, když jako teenager studoval na mezinárodní škole v Bernu ve Švýcarsku. Ve své knize "Bipolární řády: Dva Korejci od roku 1989" zmínil báseň, kterou měl Kim Čung-čul napsat jako patnáctiletý a v níž požaduje svět beze zbraní a vyznává se ze své záliby pro hollywoodské filmy.

"Kdybych měl svůj ideální svět, už bych nedovolil zbraně a atomové bomby. Nechal bych hollywoodskou hvězdu Jeana-Claude Van Damma, ať zničí všechny teroristy. Donutil bych lidi, aby přestali brát drogy. Zničil bych i to slovo droga, aby na ně lidé zapomněli. Chtěl bych, aby všichni měli dobrou práci," napsal prý mladý Kim Čong-čul pod pseudonymem Čol Pak.

Severokorejský vůdce Kim Čon-un a jeho sestra Kim Jo-čong
Kim Čong-un je mrtvý, myslí si expert. Velké změny v KLDR tomu nasvědčují

"Všichni by byli šťastní: už žádná válka, žádné umírání, žádný pláč. Pak bych zavedl pravidlo: nevěřte v Boha. Bůh nepomáhá a žádný ani neexistuje. Přinutil bych lidi věřit v sebe sama a usilovně pracovat na svém štěstí a úspěchu. Chtěl aby, aby všichni lidé na světě poiužívali jen jeden jazyk, a to korejský, aby aby měli stejně peněz: žádní bohatí ani chudí. Pouze v mém ideálním světě mohou být svobodní a šťastní," pokračovala báseň.

Politiku neřeší, zajímá ho hudba

V dospělosti proslul Kim Čong-čul nejvíc svou láskou k Eriku Claptonovi. V roce 2011 ho údajně jihokorejská zpravodajská služba zaznamenala na Claptonově koncertu v Singapuru, v roce 2006 zřejmě sledoval zpěvákovo turné v Německu, kde byl podle Washington Post vidět ve čtyřech různých městech, a v roce 2015 navštívil koncert v Lodnýně.

Podle bývalého zástupce severokorejského velvyslanectví v Londýně zajímá Kima Čong-čula pouze kytara a hudba. Údajně je sám zručným kytaristou a v Londýně si i po dlouhém hledání jednu americkou kytaru koupil. Když se ale prodavač ptal, ve které kapele hraje, prý se jen usmál a nic neřekl. 

Summit Jižní a Severní Koreje. Prezident Mun Če-in a vůdce Kim Čong-un
Kim Čong-un je v kómatu, tvrdí diplomat. Vůdcovy snímky označil za podvrh

Přes svůj nezájem o politiku (nebo možná právě pro něj) má prý Kim Čong-čul se svým mladším bratrem dobré vztahy, a ten se s ním před návštěvou amerického prezidenta Donalda Trumpa radil. 

"To, že s ním Kim Čong-un diskutuje, se dá interpretovat také jako projev úcty ke staršímu bratrovi," uvedl zdroj japonských novin Nekkei Asian Review. Podle analytiků citovaných arabskou televizí Al-Džazíra udržuje Kim Čong-čul vztahy s vícerými svými sourozenci. Podle odborníků citovaných BBC by mohl v budoucnu vést třeba nadaci a být jedním ze symbolů slavné rodiny.