KLDR už dříve oznámila, že se pokusí o testovací start vojenského průzkumného satelitu. Start družice se nicméně nezdařil kvůli nestabilitě raketového motoru a palivového systému, uvedla severokorejská státní agentura KCNA při „neobvykle rychlém přiznání neúspěchu“, jak prohlášení Pchjongjangu komentovala agentura AP.

Středeční test byl podle agentury Reuters šestým pokusem KLDR o vypuštění družice na oběžnou dráhu a první od roku 2016.

O startu rakety zhruba dvě hodiny před oficiálním prohlášením Severní Koreje informoval Soul a Tokio. Příslušné úřady obou zemí nyní zkoumají podrobnosti o letu a dráze severokorejského nosiče, přičemž jihokorejská armáda uvedla, že se jí podařilo patrně část havarované rakety vylovit z moře. Raketu Severní Korea odpálila v 6:29 místního času (úterý 23:29 SELČ) z kosmodromu na svém západním pobřeží, uvedla podle agentury Kjódó Jižní Korea.

„Kosmická nosná raketa“ pak letěla nad Žlutým mořem, do jehož vod se následně zřítila, uvedla podle Reuters jihokorejská média s odkazem na své zdroje z armády.

Japonsko krátce po odpálení rakety vydalo varování pro ostrov Okinawa jižně od japonské pevniny, poplašné sirény se rozezněly i napříč jižní částí Korejského poloostrova. Výstraha vyzývající k přípravě na možnou evakuaci se objevila na telefonech obyvatel Soulu a zněla i v ulicích metropole, napsala agentura AP - jihokorejské ministerstvo vnitra nicméně následně upřesnilo, že se jednalo o chybné hlášení. Za zmatek se omluvil i soulský starosta, rozhodnutí obyvatele varovat ale označil za přehnanou reakci, nikoliv chybu.

O testu ve středu telefonicky hovořili představitelé Spojených států, Japonska a Jižní Koreje, kteří vyslání satelitu „důrazně odsoudili“, uvedla japonská diplomacie. Incident odsoudil také generální tajemník OSN António Guterres, uvedl jeho mluvčí.

Protesty Soulu a Tokia 

Jihokorejská agentura Jonhap v úterý uvedla, že KLDR informovala Mezinárodní námořní organizaci o svém plánu na test vojenské průzkumné družice v období mezi 31. květnem a 11. červnem. Soul a Tokio proti tomu protestovaly a poukázaly na to, že by šlo o porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

V údajích poskytnutých mezinárodním úřadům Severní Korea uvedla, že raketa bude po startu směřovat na jih a očekává se, že její stupně a další trosky spadnou do Žlutého moře a Tichého oceánu.

Na vyslání satelitu do vesmíru potřebuje Severní Korea podle AP využít technologii balistických raket, což jí rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují. Na vysílání družic KLDR se i v minulosti pohlíželo jako na raketové testy, které se země tímto způsobem snaží maskovat.