Satelitní snímky z tohoto měsíce naznačují, že KLDR buduje na své základně Sohe novou odpalovací rampu pro mobilní rakety, píše se na webových stránkách 38 North, které patří uvedenému institutu. Rampa by prý mohla být dokončena do poloviny příštího roku.

Podle snímků z 9. října se údajně také zdokonaluje odpalovací rampa, odkud při úspěšném prosincovém pokusu odstartovala do kosmu severokorejská raketa dlouhého doletu. Rampa má být zřejmě upravena tak, aby mohla sloužit pro „budoucí větší střely".

Na oběžnou dráhu

Ze základny Sohe při pobřeží na severozápadě země vynesla loni v prosinci raketa dlouhého doletu Unha-3 na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ tento krok odsoudil jako zakázaný test raketových zbrojních technologií.

Práce na základně Sohe jsou zatím poslední známkou toho, že Pchjongjang pokračuje v rozvoji svého zbrojního programu, přestože tvrdí, že se chce vrátit k jednáním o odzbrojení, poznamenala agentura AP.

Minulý týden institut při univerzitě Johnse Hopkinse sdělil, že KLDR zřejmě začala připravovat nový jaderný test. Severokorejci totiž vybudovali dva vchody do tunelů v objektu, kde uskutečňují jaderné zkoušky, uvedl zmíněný ústav.