Podle japonské agentury Kjódó, která se odvolává na vládní představitele, rakety nejspíš dopadly mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu. Jihokorejská armáda informovala, že střely byly vypáleny z místa nedaleko Pchjongjangu v 6:01 a 6:23 místního času. Japonský premiér Fumio Kišida označil opakované odpalování raket za „naprosto nepřijatelné“.

Odpal Severokorejské balistické rakety na televizní obrazovce v Soulu 4. října 2022
Severní Korea odpálila další balistickou střelu. Přeletěla území Japonska

První střela podle všeho dosáhla výšky 100 kilometrů a měla dolet 350 kilometrů, druhá dosáhla výšky 50 kilometrů a letěla 800 kilometrů, pravděpodobně po nepravidelné trajektorii, uvedl japonský ministr obrany Jasukazu Hamada. Jak dodal, Severní Korea již od začátku roku svým chováním neustále vyostřuje situaci v oblasti.

Pchjongjang označil odpálení balistických raket za „odvetné opatření“. Podle prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí jde o „spravedlivou odvetu za společné vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států, které způsobují eskalaci vojenského napětí na Korejském poloostrově“.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznamuje vítězství nad covidem-19 v Pchjongjangu 10. srpna 2022
Zvítězili jsme nad covidem, ohlásil Kim Čong-un. KLDR ruší přísná opatření

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který by se měl během dnešního dne telefonicky spojit s japonským premiérem Kišidou, novinářům řekl, že si jeho země zajistí bezpečnost právě prostřednictvím spojenectví se Spojenými státy a spoluprací s Japonskem.

USA: Jde o porušení rezolucí OSN 

Spojené státy odpálení raket ihned odsoudily, označily ho za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a hrozbu pro sousedy v regionu i mezinárodní společenství. Jak nicméně dodal mluvčí americké diplomacie, země je připravena k diplomatickému jednání. Vyzvala proto KLDR k zapojení se do dialogu.

KLDR již tento týden v úterý odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území. Armády Koreje a Spojených států v reakci na tento test o den později vystřelily ve směru Japonského moře čtyři rakety země-země.

Lidé na vlakovém nádraží v jihokorejském Soulu sledují 28. července 2022 v televizi projev vůdce KLDR Kim Čong-una.
Střet s Amerikou? KLDR je připravena mobilizovat jaderné odstrašující prostředky

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.