Japonsko v pátek upozornilo, že vypuštěním satelitu KLDR poruší rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2009, která této zemi zapovídá zkoušky balistických raket. Ke kritikům se rychle přidala také Jižní Korea. Její ministerstvo zahraničí v prohlášení varovalo, že pokud Pchjongjang svůj záměr zrealizuje, půjde o „vážnou provokaci ohrožující mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v celé severovýchodní A­sii“.

Satelit by měla na oběžnou dráhu vynést raketa dlouhého doletu mezi 12. a 16. dubnem ze stanice v severní části provincie Pchjongan, uvedl Korejský výbor pro vesmírné technologie. Vypuštěna by měla být jižním směrem, aby neměla dopad na sousední země, informovala KCNA. Sté výročí narození Kim Ir-sena země oslaví 15. dubna, v sousední Jižní Koreji se 11. dubna konají parlamentní volby.

Rezoluce RB OSN číslo 1874 přitom Severní Koreji v roce 2009 zakázala vyvíjet jaderné a balistické aktivity.

Satelit má být vypuštěn přesně tři roky po podobném experimentu, který v dubnu 2009 skončil neúspěchem. Raketa tehdy spadla do moře a USA i Jižní Korea čin odsoudily jako pokus o skryté testování raket dlouhého doletu. KLDR trvá na tom, že jde o vesmírný program. Tentokrát prý hodlá na oběžnou dráhu vypustit funkční satelit, a to po předchozích dvou experimentálních družicích.