„Od různých zdrojů slyšíme informace o tom, že by se severokorejské hromadné představení měly letos vrátit,“ napsala na svém twitteru čínská cestovní kancelář Koryo Tours. Datum události sice zatím nebylo oznámeno, jako vhodný termín se ale nabízí září, kdy KLDR slaví 70. výročí od svého založení.

Obnovení akce, jež v minulosti bývala oblíbeným cílem zahraničních turistů, KLDR zvažuje kvůli nedostatku finančních zdrojů, píše Daily Telegraph. Kvůli svému jadernému programu je KLDR cílem celé řady mezinárodních sankcí, které mají zničující vliv na tamní ekonomiku.

V zemi chybí palivo i potraviny a na začátku letošního roku musel kvůli nedostatku papíru omezit svou produkci i státní deník Rodong sinmun. Podle dřívějších zpráv britského listu již obyvatelé KLDR stávající nedostatek označují za nový „namáhavý pochod“. Stejně byl označován i hladomor, který v zemi propukl v polovině devadesátých let minulého století a který si vyžádal asi 3,5 milionu lidských životů.

Nejlevnější vstupenka na festival Arirang vyšla před pěti lety přibližně na 80 eur (asi dva tisíce korun), dá se však očekávat, že nyní bude dražší. Pchjongjangský stadión přitom nabízí až 150 tisíc míst k sezení.

Pravděpodobně právě kvůli nedostatku peněz připravil severokorejský režim pro návštěvníky i další turistickou atrakci, kterou je zájezd na „posvátná místa“ vládnoucí rodiny. Cena výletu, během něhož turisté navštíví i posvátnou horu Pektusan, překračuje dva tisíce liber (asi 58 tisíc korun).

Tradiční gymnastické spartakiády zavedla KLDR v roce 1946. Od roku 2002 pak byla spartakiáda součástí každoročního festivalu Arirang, který se o pět let později dokonce dostal do Guinessovy knihy rekordů jako „největší hromadné umělecko-gymnastické představení na světě“. Obvykle se ho účastnilo na sto tisíc cvičenců.

 V roce 2013 však Pchjongjang akci, kterou nezřídka zneužíval k propagaci severokorejského režimu, z neznámých důvodů zrušil.