Hlavní americký vyjednavač Christopher Hill nicméně zopakoval, že Washington ke splnění těchto kroků poskytne Pchjongjangu ještě několik dní poté, co v sobotu vypršel termín na uzavření jaderného reaktoru v Jongbjonu.

"Jsme přizpůsobiví. Jsme rozumní. Ale je čas pokročit dál," řekl Hill novinářům v Pekingu. "Shodli jsme se, že potřebujeme tomuto procesu dát ještě několik dní," dodal s tím, že by Pchjongjang měl povolat zpět inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Severní Korea v únoru souhlasila, že postupně ukončí svůj jaderný program výměnou za rozsáhlou energetickou pomoc. V pátek Pchjongjang potvrdil, že hodlá dohodě z 13. února, která předpokládala v první fázi do dvou měsíců zapečetění jongbjonského reaktoru, dostát.

Nejprve však prý ověří, zda má přístup ke svým 25 milionům dolarů, původně zmrazeným v bance v Macau kvůli podezření, že se severokorejská vláda účastní padělání dolarů a praní špinavých peněz. Ani dnes ještě není jasné, zda už KLDR odblokování účtu prověřila.