V dokumentu The Coronation (Korunovace), který BBC odvysílala v neděli večer, se objevila informace, že otec královny Alžběty, král Jiří VI., vyzval personál paláce, aby z Londýnské věže odnesl nejcennější drahokamy. Ty jsou součástí britských korunovačních klenotů. Nejbližší pracovníci paláce je poté skryli v obavě před invazí nacisty. Druhou světovou válku tak nakonec klenoty přečkaly v plechové krabici od sušenek.

Detaily celé operace však byly natolik tajné, že o tomto úmyslu neměla ponětí ani královna Alžběta II. - v té době dospívající princezna. Během natáčení dokumentu BBC však zmínila i soubor dopisů, v nichž sir Owen Morshead, tehdejší královský knihovník popisuje, jakým způsobem byly klenoty ukryty.

Zaměstnanci paláce vybudovali speciální komoru pod jedním ze vstupů do zámku Windsor. U vstupu do tohoto průchodu byla padací dvířka a následně dvoje ocelové dveře, za nimiž byla plechovka s klenoty uchována. Zajímavé je, že tento tajný výklenek v pevnosti Berkshire dodnes existuje.

Mezi zakopanými cennostmi byl i takzvaný rubín Černého prince. Ten pochází už z roku 1415, kdy ho měl ve své přilbě vsazen Jindřich V. v bitvě u Azincourtu. Rubín je součástí Britské imperiální koruny. Tu královna nosí například na ustavujících schůzích britského parlamentu.

Princ Harry and Meghan Markleová navštívili o Vánocích kostel Máří Magdaleny v Sandringhamu
Královská svatba jako zlatý důl? Sňatek Harryho a Meghan vydělá přes 14 miliard

Královna Alžběta zpravidla neposkytuje žádné rozhovory, avšak při příležitosti 65. výročí své korunovace udělala výjimku. Pro BBC One s humorem vzpomínala na korunovační ceremonii a s ní spojené nepříjemnosti. Tehdy šestadvacetiletá Alžběta například trpěla při dlouhé jízdě v pozlaceném čtyřtunovém kočáře směrem k Westminsterskému opatství. O jízdě řekla, že byla doslova „strašná“. Protože prakticky seděla jen na pružinách potažených kůží, což nebylo příliš pohodlné.

Zároveň však s humorem sobě vlastním dodala: "To je to, o čemž předpokládám, že je začátek života skutečného panovníka.“ To však bylo pouze jedním z mnoha nepohodlí, která na královnu čekala.

Mladá Alžběta na sobě také měla i těžký hermelínový plášť s perlami, který doslova drhnul o koberec. "Vzpomínám si na jednu chvíli, kdy jsem měla pocit, že se už dále nepohnu.“ Královna se tak musela během své korunovace zastavit, neboť na možný odpor tření nikdo z poddaných při přípravě ceremoniálu nepomyslel.

Také nošení britské korunovační koruny není žádný med. Královna přiznala, že se během své korunovace nemohla vůbec dívat na zem. S korunou na hlavě se prý člověk nemůže podívat dolů ani se číst například text projevu. „Jinak si člověk může zlomit vaz a koruna spadne dolů," dodala Alžběta s úsměvem.

Klenot, který byl vyroben v roce 1937 totiž tvoří dohromady 2 868 diamantů, 17 safírů, 11 smaragdů a další drahé kameny.

Rozhovor s královnou vedl britský politický komentátor Alastair Bruce. Ten v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že při podobných rozhovorech se královny neptá na přímé otázky, ale spíš to jsou takové jednoslovné komentáře. Podle agentury Reuters jde o velmi vzácné a ojedinělé vyprávění.

Ačkoliv dnes oslaví devadesáté narozeniny, nic nenasvědčuje tomu, že by se britská královna Alžběta II. chystala zvolnit tempo. Jen během loňského roku podnikla 306 cest po Velké Británii a 35 do zahraničí.
Alžběta II. je z britských monarchů nejdéle u moci, vládne 65 let