Předběžný text dohody schválili na středečním mimořádném jednání ministři Velké Británie. Raab rezignoval méněž 24 hodin po schválení této dohody. Podle jeho slov se mu nelíbí způsob, jakým strany vyřešily praktickou neexistenci standardní vnější hranice EU mezi Irskem a britským Severním Irskem.

„Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,“ napsal Raab na svém twitteru, kde zveřejnil i svou oficiální rezignaci. „S politováním sděluji, že po včerejším (středečním) kabinetním zasedání musím rezignovat,“ píše Raab premiérce. Chápe prý, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, se kterou vláda ve středu souhlasila, sám ji ale prý podpořit nemůže.

Má pro to prý dva důvody. Je přesvědčen, že "regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království“. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou ohledně hranice mezi Irskem a Severním Irskem. 

Zpravodaj BBC Norman Smith uvedl, že odchod tohoto klíčového člověka může vyvíjet tlak na další členy kabinetu a případně vyvolat dominový efekt, který by mohl končit až rozpadem kabinetu. A možná se tak stalo. 

Demonstrace v Londýně za druhé referendum o brexitu. Lidé žádali možnost rozhodnout o podobě "rozvodové smlouvy".
Vážný dopad dohody o brexitu: Británii opouštějí statisíce ekonomických migrantů

Svůj odchod totiž krátce poté ohlásila i ministryně práce McVeyová. Uvedla, že po bouřlivém středečním jednání vlády, která nakonec podpořila návrh dohody o britském odchodu z Evropské unie, nevidí jinou možnost, než kabinet opustit. Na svém twitteru rovněž zveřejnila rezignační dopis.

Pojistka hranic s Irskem

Takzvaná pojistka, která se týká Irska a Severního Irska by začala platit po přechodném období v případě, že se do té doby nepodaří oběma stranám dojednat jiné řešení problému. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě drží EU. Obě strany se přitom zavázaly pokusit se nově věc domluvit do 1. července 2020. Právě v té chvíli se také mohou začít bavit o možnosti získat více času tím, že jednou prodlouží končící přechodné období.

Severní Irsko tak zůstane součástí stejného celního prostoru jako zbytek Spojeného království a při přesunu zboží nebudou potřeba žádná dodatečná cla, kvóty či kontroly a hranice bude volně prostupná. Británie zůstane ve vztahu k Severnímu Irsku vázána pravidly EU, která souvisí s unijním jednotným trhem a nelze se jim při odstranění standardní hranice vyhnout.

Mayová následně v projevu k poslancům Dolní sněmovny uvedla, že odchod Spojeného království z EU se neobejde bez obtížných rozhodnutí. Ústupky činí podle ní nejen Londýn, ale i Brusel. 

Pokud se nestane nic výjimečného

Ve čtvrtek také šéf Evropské rady oznámil klíčové datum finalizace textu dohody. "Pokud se nestane nic výjimečného, sedmadvacítka členských států EU se sejde 25. listopadu," řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Dosažený text podle něj plní cíle, které si před jednáním stanovilo ostatních 27 unijních zemí. 

Na tiskové konferenci v Bruselu pak Tusk několikrát zdůraznil, že nesdílí názor britské premiérky o tom, že je brexit dobré rozhodnutí. "Samozřejmě, tímto rozhodnutím nejsem nadšený, protože od začátku jsem měl pochybnosti a myslím, že to přinese víc škody než užitku, ale naše poslání je v tom ty škody eliminovat." Dodal, že udělá vše pro to, aby to bylo nejméně bolestivé pro obě strany.

Za "omezení škod" pak při této příležitosti poděkoval hlavnímu vyjednavači EU Michaelu Barnierovi. Právě Barnier dnes ráno rozsáhlý 585stránkový dokument dohody Tuskovi před novináři předal.

"Rozvodová smlouva“ řeší konkrétní body, které umožní co nejhladší ukončení vztahů po 45 letech Británie v EU. Popisuje nejen způsob vypořádání britských závazků vůči evropskému bloku, ale definuje i některé závazky do budoucna a také je ustaveno přechodné období do konce roku 2020.

Klíčové jednání v britském parlamentu

"Návrh smlouvy o odstoupení byl tím nejlepším, co mohlo být vyjednáno," řekla ve středu večer britská premiérka Theresa Mayová. Podle ní jde o dohodu, která respektuje národní zájmy a plní slib daný referendem. Už před středečním jednáním kabinetu přitom nebylo jasné, zda někteří ministerští zastánci tvrdého brexitu dojednanou dohodu nepotopí a na protest nerezignují. Dohoda totiž počítá s těsnými vazbami na EU i po 29. březnu.

Britská premiérka Theresa Mayová.
Mayová přesvědčila ministry. Britská vláda podpořila dohodu o brexitu

Zatímco ve vládě uspěla, není zcela jisté, zda stejný úspěch bude Mayová slavit i parlamentu, kde hodlá se svým prohlášením vystoupit dnes. Také není jasné, kdy bude parlament o dohodě hlasovat. K jejímu schválení však Mayová, která je označována za nejslabší premiérku své generace, potřebuje získat 320 hlasů ze 650 poslanců.

Krátce po vystoupení Theresy Mayové zveřejnila Evropská komise celý návrh dohody, která má 585 stran. V reakcích na výsledek jednání britského kabinetu pak v Bruselu jednoznačně zaznívala spokojenost.

„Zatímco doufám, že se Spojené království jednoho dne vrátí, umožní tato dohoda zachovat úzký vztah mezi EU a Velkou Británií, ochranu práv občanů a zamezí tvrdé irské hranici, reagoval na vystoupení britské premiérky na twitteru Guy Verhofstand, koordinátor Evropského parlamentu pro brexit.

Lídři zemí EU jsou spokojení

Na dohodu pak kladně reagovali i lídři zemí EU. Německý ministr zahraničí Heiko Maas v prohlášení uvedl, že je to pro něj úleva. "Britský odchod z EU je a stále bude rozhodnutím, kterého litujeme. Chceme nicméně dál mít co nejužší vztahy… K tomu jsme nyní učinili rozhodný krok," uvedl šéf německé diplomacie Maas.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz ocenil, že se obě strany nakonec dokázaly domluvit. Uvedl, že návrh je "dobrým výsledkem" vyjednávání, jelikož se Unie a Británie nyní vyhnou nepříjemným důsledkům tvrdého brexitu, tedy situaci, kdy by Británie odešla z EU bez jakékoliv předchozí dohody.

Brexit. Ilustrační snímek
Vyjednavači dosáhli předběžné dohody o brexitu, oznámila britská vláda