Marčuk podle agentury Interfax-Ukrajina v televizi uvedl, že se podařilo dohodnout klid zbraní od půlnoci v noci z pátku na sobotu. "Byly i jiné návrhy, ale podařilo se nám dnes dosáhnout této dohody," řekl. Příměří je podle něj nezbytné využít hlavně k opravám poškozené infrastruktury. „Bohužel, takových objektů je několik,“ dodal Marčuk.

Loni "vánoční příměří" platilo od 23. prosince.

Čtyčiadvacet pokusů již ztroskotalo

Celkem od vypuknutí konfliktu na jaře 2014, který si mezitím vyžádal více než 10 tisíc životů, bylo podle agentury Interfax uzavřeno již 24 příměří, žádné se však v plné míře nedodrželo. Naposledy byl klid zbraní dohodnut před začátkem nového školního roku.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Rusko rozšířilo sankce proti Ukrajině. Postihnou šéfa rozvědky i starostu Oděsy

Během včerejšího dne pak navíc na Ukrajině přestal platil válečný stav, který prezident Petro Porošenko vyhlásil minulý měsíc v návaznosti na námořní incident s Ruskem, jenž se odehrál na konci listopadu v Kerčském průlivu.

Rusové tehdy u anektovaného Krymu ostřelovali ukrajinské lodě a zadrželi několik ukrajinských námořníků. Dle vyjádření Kremlu se jednalo o reakci na narušení hranice ruských výsostných vod.

Válečný stav platil celkem v deseti oblastech, jež mají s Ruskem suchozemskou či námořní hranici. Byl vyhlášen na dobu 30 dní a dle Porošenka měl sloužit k tomu, aby zabránil hrozbě „skutečné války“.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko s příslušníky armády
Na Ukrajině skončil válečný stav. Ruská hrozba ale trvá, řekl Porošenko