Například po celé Francii aktivisté blokovali logistická centra amerického internetového obchodního domu Amazon.

Dnešní demonstrace se konaly krátce před začátkem klimatické konference OSN, která bude od 2. do 13. prosince v Madridu. Celosvětový protest za ochranu klimatu pořádaný hnutím Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) zahájily stovky demonstrantů v největším australském městě Sydney, zahaleném kouřem z okolních lesních požárů. V Austrálii jsou protestní akce zvlášť naléhavé vzhledem k tomu, že zemi trápí dlouhodobá sucha, která mnozí experti přičítají klimatickým změnám.

Miroslav Bárta poskytl 15. listopadu v Praze rozhovor Deníku.
Egyptolog Miroslav Bárta: Kolaps se nedá obejít. Je ale ozdravný

Příznivci hnutí, které inspirovala švédská aktivistka Greta Thunbergová, svolali protest už počtvrté také do dalších metropolí i menších měst na takřka celé planetě. Manifestace se dnes nakonec podle agentur uskutečnily ve 158 zemích a ve více než 2400 městech.

V Německu demonstrovalo 630 tisíc lidí

Tradičně silná byla účast na demonstracích v Evropě. V zemích jako Německo, Francie, Dánsko, Polsko, Británie, Itálie, Španělsko a Turecko byly navíc dnešní protesty namířeny i proti aktuální slevové akci velkých obchodních řetězců pojmenované Black Friday.

V Německu se dnes demonstrací podle agentury DPA zúčastnilo dohromady 630.000. Desetitisíce mladých lidí vyšly do ulic v Berlíně, v Hamburku či v Hannoveru. Několik účastníků berlínského protestu nedaleko parlamentu skočilo do řeky Sprévy, kde se s nimi plavil "klimatický balíček", který pak se svými požadavky předali politikům.

Protestující studenti v Karolinu
Studenti ukončili okupační stávku v Karolinu. Odvolání Zimy už nepožadují

Na 20 tisíc žáků a studentů se dnes sešlo v Římě. Na centrálním náměstí Piazza del Popolo skandovali mimo jiné hesla "Máme jen jednu planetu" či "My jsme změna". Demonstrace se v Itálii uskutečnily ve více než stovce měst, největší byly kromě metropole v Miláně, Turíně, Neapoli či Palermu.

Protestovali i Češi

Také v Praze na Klárově se dnes dopoledne sešla více než stovka mladých lidí. Mezi účastníky demonstrace za lepší klima nechyběli středoškoláci a vysokoškoláci nebo studenti Univerzity Karlovy. Při následném pochodu Prahou studenti, kteří cestou minuli úřad vlády nebo ministerstvo obchodu a průmyslu, provolávali hesla směřující proti finančníkovi Pavlu Tykačovi a hnědouhelné elektrárně Počerady.

V Brně dnes přívrženci hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion) nazdobili suchý strom. Chtěli tak upozornit na to, že konzumní pojetí Vánoc přináší více emisí a přispívá ke změně klimatu. Happening byl podobně jako jinde v Evropě namířen i proti slevovému "černému pátku".

Protestující studenti v sídle UK.
Studenti stávkují dál. V Karolinu budou protestovat nejméně do konce týdne

Samotná Thunbergová, která stála u zrodu demonstrací, se dnes měla připojit ke studentům v Lisabonu, ale nestihla dorazit. Nyní se totiž plaví na katamaránu ze Severní Ameriky, kde v září vystoupila v New Yorku na klimatickém summitu OSN. Thunbergová si vybrala cestu po moři, aby šetřila životní prostředí. Kvůli špatnému počastí se ale její příjezd zpozdil. V Lisabonu by měla šestnáctiletá Thunbergová vystoupit v portugalském parlamentu a poté odjet do Madridu na konferenci OSN.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes na tiskové konferenci k madridskému summitu prohlásil, že Česká republika není schopna sama zaplatit přechod na nízkoemisní ekonomiku, kterou plánuje Evropská unie k roku 2050. Chce proto od unie stovky miliard korun navíc mimo dosavadní kohezní fondy.