Přesněji řečeno, v několika následujících stoletích pravděpodobně vymře padesát procent živočišných druhů. Tým z University of York se ve svém výzkumu zaměřil na podobné události v dávné minulosti planety.

Vědci analyzovali fosilní nálezy a teplotní změny za období 500 milionů let a zjistili, že čtyři z pěti historicky největších vln vymírání druhů se odehrály v obdobích, kdy na Zemi vládlo horké, vlhké klima. Do těchto pěti vln patří i konec permu, období před 251 miliony let, kdy došlo k nejmasovějšímu vymírání živočichů a rostlin v historii planety – tehdy vyhynulo 95 procent všech živočišných druhů.

Z moří zmizelo 84 procent všech mořských rodů a na pevnině vyhynulo 70 procent všech druhů rostlin, hmyzu a obratlovců.

Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který spadá pod OSN, předpovídá, že se průměrná teplota na Zemi zvýší do konce století o 1,8 až 4 stupně Celsia a že částečnou příčinou toho budou emise skleníkových plynů.

Pokud by se teplota zvýšila maximálně, tedy o čtyři stupně, pak by podle doktora Petera Mayhewa z University of York bylo na Zemi počasí podobné právě tomu před 250 miliony let.

„To nám dává představu, co očekávat v blízké budoucnosti,“ říká Mayhew. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se to nemohlo stát.“