Výrazná většina klimatologů a dalších vědců podle Kerryho již světu dokázala, že lidstvo má zásadní vliv na celosvětové změny podnebí. Tuto shodu se však snaží zpochybňovat skupina velkých firem, které nechtějí měnit svou strategii a utrácet kvůli tomu peníze, prohlásil šéf americké diplomacie.

„Jednoduše nemáme čas, abychom nechali několik hlasitých zájmových skupin torpédovat rozhovory o klimatu," podotkl dnes Kerry v projevu před indonéskými politiky a studenty v Jakartě.

Řešením je podle něj nová energetická politika, k níž by se měly přidat státy produkující výrazné množství skleníkových plynů. Místo využívání fosilních paliv by se měly tyto země přeorientovat na úsporné technologie, které nezatěžují životní prostředí.

Začít se musí co nejdříve

Pokud vlády nezačnou rychle jednat, mohou být podle Kerryho náklady na pozdější řešení dopadů klimatických změn daleko vyšší, než by dnes stála investice do šetrných technologií a omezení škodlivých emisí. „Není přehnané říci, že celý váš způsob života je ohrožen," řekl Indonésanům Kerry.

Americký ministr zahraničí v Jakartě navázal na sobotní návštěvu Číny, kde podepsal dohodu o klimatické spolupráci mezi Washingtonem a Pekingem. Pakt zahrnuje například plán na snížení emisí z automobilů či zlepšení energetické efektivity budov. USA s Čínou jsou mezi největšími světovými producenty oxidů uhlíku a dalších skleníkových plynů.

Kerry v Jakartě končí turné po třech zemích jihovýchodní Asie, které kromě Indonésie a Číny zahrnovalo také Jižní Koreu. Během svého dnešního pobytu v metropoli nejlidnatější muslimské země světa se vypravil mimo jiné do tamní mešity a zahrál si na buben, který se používá při svolávání muslimů k modlitbám. „Bylo pro mě velkou ctí navštívit toto posvátné místo," prohlásil Kerry.

V pondělí odcestuje americký ministr zahraničí do Spojených arabských emirátů.