Požáry zasáhly počátkem letošního roku oblast kolem města Adelaide na jihovýchodě Austrálie. Vyvolala je vlna veder s teplotami kolem 40 stupňů Celsia doprovázená silným větrem. Plameny zničily desítky domů a sežehly přes 12.000 hektarů půdy.

V zoologické zahradě v Adelaide se veterináři starají mimo jiné o popálená klokaní mláďata. "Případy, které řešíme, vyžadují čtyřiadvacetihodinovou péči zahrnující odstraňování sežehnuté kůže, čištění a obvazování ran na tlapkách, ocasech a uších, aby se předešlo infekci," upozornil veterinář David McLelland. Podle něj se zvířata rychle zotavují a po úplném vyléčení se budou moci vrátit do volné přírody.

Organizace pro ochranu zvířat mezitím žádají dobrovolníky, aby ušili bavlněné vaky pro osiřelá klokaní mláďata. "Potřebujeme jich čím dál víc, protože nám lidé každý den nosí další a další klokany zraněné při požáru. Po každém krmení se přitom vak musí vyměnit a vyprat," poznamenává Jilea Carneyová z Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW).

Koaly potřebovaly rukavice na popálené tlapky

Carneyová doufá, že veřejnost zareaguje na výzvu organizace stejně aktivně jako při prosbě o rukavice na popálené tlapky koal z minulého týdne. Palčáků pro koaly už prý má IFAW dostatek i na příští rok. "Koaly se pohybují pomalu a při lesních požárech jich mnoho umírá. Ty šťastnější, co přežijí, mívají často těžké popáleniny na tlapkách, které si způsobí kontaktem s hořícími stromy nebo při útěku přes hořící podrost," vysvětlil IFAW.

Australské úřady zatím nejsou schopny spočítat, kolik živočichů při posledních lesních požárech v okolí Adelaide zahynulo. Předpovídají ale, že to bude vysoké číslo.