Ten armádu loni v létě opustil, například vyvolává otázky, do jaké míry bin Ládin představoval jasnou hrozbu, když do jeho úkrytu v pákistánském Abbottabádu členové komanda vpadli, napsala ve středu agentura AP.

Bin Ládin byl střelen do hlavy, když vyhlédl ze dveří ložnice do chodby v horním podlaží své vily, zatímco jeho směrem běželi členové komanda SEAL po úzkém schodišti, napsal Bissonnette pod pseudonymem Mark Owen v knize No Easy Day (Nijak jednoduchý den). Ta má vyjít symbolicky 11. září, v den výročí teroristických útoků na New York a Washington, jejichž příprava byla bin Ládinovi připisována.

Bissonnette píše, že byl přímo za prvním mužem běžícím po schodech. Když byl už skoro nahoře, uslyšel střelbu. Bin Ládin opět zmizel v ložnici a členové komanda SEAL ho následovali, jen aby zjistili, že nejhledanější terorista světa leží v kaluži krve na zemi s viditelným otvorem po střele na pravé straně hlavy. Nad jeho tělem kvílely dvě ženy.

První z jednotky ženy odtáhl z cesty a zahnal je do kouta. Pak spolu s dalšími příslušníky komanda namířili na bin Ládinovo stále se ještě škubající tělo a stříleli do něj, dokud se nepřestal hýbat. Komando později našlo u dveří dvě zbraně, jichž se nikdo nedotkl, uvádí autor knihy.

Podle líčení vládních činitelů ale komando zastřelilo bin Ládina až poté, co se vrátil do ložnice, protože předpokládali, že se natahuje pro zbraň.

Mluvčí Bílého domu Tommy Vietor nechtěl tyto protiřečící si informace komentovat, dodala AP.

Bin Ládin byl zabit loni začátkem května v pákistánském městě Abbottabádu při akci, kterou provedlo speciální komando americké námořní pěchoty. Americké ministerstvo obrany krátce nato oznámilo, že bin Ládinovo tělo bylo vhozeno do Arabského moře.