V neděli našli obyvatelé finské metropole Helsinek při procházce za městem na pobřeží opuštěné tulení mládě a okamžitě je nazvali Knut. Snad tím ale poznamenali další osud tuleňátka, který se zpočátku zadrhl, napsal finský deník Hufvudstadsbladet.

Mládě bylo vyhladovělé a mělo vypelichanou srst, na lidi však pohlíželo beze strachu a jako by prosilo o pomoc. Nálezci proto mobilem zavolali veterináře a oznámili nález i do helsinské zoo. K jejich překvapení se však ani po několika hodinách nedělo nic: nikdo nepřijížděl tulenímu Knutovi pomoct.

Příčina vyšla najevo později: v obou zařízeních totiž došli k závěru, že jde o aprílový žert. V neděli bylo 1. dubna a telefonáty o "tulením Knutovi" se nezdály být věrohodné. Nálezci a lidé z okolní vilové čtvrti proto začali řešit situaci svépomocí. Koupili v nejbližší rybárně filety z herinků a doufali, že se jimi nalezenec nasytí. Ten ale nevěděl, co s rybami, asi se dosud živil mateřským mlékem. Zato se na filety slétli agresivní racci a mládě i lidé se raději stáhli.

Nakonec se zoo po urgencích nechalo přesvědčit, že nejde o žert, a mláděte se ujalo. "Jen ho ale trochu vykrmíme a brzy jej zas vypustíme ne moře, jeho přirozeného prostředí," řekla zooložka Stina Renqvistová. Podle ní matka buď při výuce plavání ztratila svého potomka z dohledu, nebo přišla o život.

Setkání tuleního Knuta s jeho medvědím jmenovcem v Berlíně se neplánuje a nebylo by ani žádoucí. Ve volné přírodě totiž jsou tuleni oblíbenou kořistí lovících ledních medvědů, upozornil list.