Napadený štáb SDF, u kterého se nacházeli vojáci z mezinárodní koalice v roli poradců, byl podle CNN osm kilometrů východně od Eufratu. Ten představuje hranici pro bezpečnou zónu dohodnutou s Ruskem.

"Syrské prorežimní síly použily bojové tanky a minomety, aby koordinovaně zaútočily na jednotky SDF asi osm kilometrů od řeky Eufrat v Sýrii," oznámil vojenský úředník.

Podle CNN nebyl při útoku provládních sil zraněn ani zabit žádný Američan, jeden zástupce SDF byl zraněn.

Koalice poté podnikla na obranu svých vojáků a spojenců údery proti agresorům. "Odhadujeme, že při obranném útoku bylo zabito přes sto syrských prorežimních sil," dodal úředník.

Ilustrační foto
Sestřelený ruský pilot bojoval ještě na zemi. Poté se odpálil

Oficiální sdělení uvádí, že se koalice stále soustředí na boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v dolině Eufratu, vyhrazuje si ale právo na sebeobranu.

SDF jsou hlavním pozemním spojencem USA v boji proti IS, američtí instruktoři pomáhají s výcvikem těchto arabsko-kurdských milic.

Útoky koalice proti silám podporujícím syrského prezidenta Bašára Asada jsou vzácné. SDF s koaliční podporou válčí s IS na východ od Eufratu, vládní vojska naopak působí na západním břehu u města Dajr az-Zaur.

Letecké nálety v Sýrii
Syrská vláda bombardovala povstalecké území, zahynulo dvacet civilistů