Obvinění měli způsobit desítkám koal "nepřiměřenou bolest nebo utrpení". Situace je pro ně o to horší, že jde o chráněná zvířata. Proti majiteli i firmě vznesly australské úřady celkem 126 obvinění.

V době incidentu se k událostem vyjádřila skupina na ochranu přírody Friends of the Earth Australia (česky Přátelé Země Austrálie) a označili celou situaci za masakr koal. „Jsme znepokojení, že tak svévolné ničení a rozsáhlé zabíjení nadále sužují plantážnický průmysl jihozápadní Victorie,“ dodali. Buldozery firmy se tehdy vyřádily na ploše deseti kilometrů. 

Medvídě. Ilustrační foto
Medvídě versus nafukovací sob. Boj zvířete s vánoční dekoraci je hitem internetu

V jednom facebookovém videu bylo podle deníku The Guardian vidět, jak na zemi ležely mrtvé nebo smrtelně raněné koaly, a to včetně matek s malými mláďaty. 

Tragédii okomentovala i ministryně životního prostředí Lily D’Ambrosiová. „Každý Victorian má právo se cítit nejen zděšený a hluboce zarmoucený, ale také naštvaný. Já jsem naprosto nepříčetná,“ sdělila v emotivním projevu.

Zdroj: Youtube

Ohrožený druh

Koaly jsou v Austrálii chráněným druhem a v současnosti bojují s nejednou hrozbou.

Největší ztráty zaznamenala země v roce 2019, když Nový Jižní Wales bojoval s obrovskými požáry. Přes osmačtyřicet tisíc kilometrů území pohltil oheň a podle Světového fondu na ochranu přírody více než šedesát tisíc koal zabil, zranil nebo jim kompletně zničil místo pro život.

Šest dětí přišlo o život v Austrálii, když se při čtvrtečním poryvu větru zvedl do vzduchu nafukovací hrad na skákání.
Tragédie s nafukovacím hradem má šestou oběť. Ze svědectví lidí mrazí

Kromě tradičních hrozeb ve formě horkého počasí, sucha a ztráty přirozeného prostředí podle expertů koaly čelí i možnosti lokalizovaného vymírání. Jeho důvodem je rychle se šířící pohlavní nemoc chlamydie. Ta způsobují slepotu a bolestivé cysty v reprodukčních orgánech zvířete, které mohou vést k neplodnosti nebo přímé smrti. Řešením by podle odborníků ovšem mohlo být očkování.

V polovině letošního roku doporučila australská vláda změnit stav koal na „ohrožené“ v Queenslandu, Novém Jižním Walesu a na teritoriu hlavního města Canberry. Na těchto místech došlo v krátké době k rapidnímu poklesu jejich populace.