Reportáž odhaluje příběh drogového kartelu, kterému právě Aquino šéfoval. Popisuje, jak kontroloval významnou část byznysu s kokainem v EU, jak pašoval drogy z Kolumbie v kontejnerech s ovocem, ale i to, jak například banány, které drogy kryly, měly často končit na slovenských pultech. Mimo jiné se údajně mohly nedopatřením dostat i do jednoho pražského Lidlu.
Autory reportáže jsou Ján Kuciak, Cecilia Anesi, Giulio Rubino, Pieter Huyberechts, Jelter Meers a Pavla Holcová. Kuciak na této kauze spolupracoval s Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Investigative Reporting Project Italy (IRPI) a Českým centrem pro investigativní žurnalistiku (investigace.cz). Všichni nyní přispěli k tomu, aby kauza byla dokončená.
Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zavraždeni letos 21. února.
„Velkou část dovážela rodina Aquinovců přes přístav v Rotterdamu,“ píší investigativci. Pozdější vyšetřování rozsáhlé drogové sítě údajně obsahovalo 34 obviněných, proces trval přes čtyři roky. Mezi zabavenými věcmi pak bylo i osm milionů eur.
„Drsný muž s tvrdými praktikami“ Aquino proslul coby pravý mafiánský šéf. „Jsem z ulice, unášel jsem lidi. Dělal jsem to celý život. Nechci problémy, chci dobrý byznys a chci rodině vydělávat peníze,“ říkával prý svým společníkům.
Dá se říct, že mezi ně patřila i Aquinova manželka, Slovenka Silvie Lišková. Ta byla podle zmíněného serveru pilířem jeho života, přičemž s ní "Don" probíral i každodenní práci. Pojmenoval po ní také luxusní zabezpečenou vilu v belgickém Maasmechelene, kde žili.
Jak legalizovat peníze?
Při vyšetřování detektivové zjistili, že během osmi měsíců, co je policie sledovala, dokázali Aquinovci propašovat do Evropy 2400 kilogramů vysokokvalitního kokainu. Jen v roce 2014 prý jejich přínos tvořil zhruba pět procent veškerého zajištěného množství této drogy v Evropě.
V reportáži se dále uvádí, že postupem času řešili mafiáni tradiční problém organizovaného zločinu – jak tolik nabytých peněz legalizovat? Tým investigativních novinářů se dostal až k hotelu ve Vysokých Tatrách, kde dříve Lišková pracovala.
Právě ten totiž Aquino koupil přes svého účetního Vezia di Passia, aby si jej později policie s nekalými kšefty nemohla spojit. Účetní byl později přece jen usvědčen, a to z napomáhání v trestné činnosti, jenže se nepodařilo dokázat, že by peníze, za které hotel koupil, nabyl nelegálně. Stejně tak koupi hotelu popíral sám Aquino s tím, že cenu údajných tří milionů eur stavba rozhodně neměla.
Aquinova smrt
Drogový boss i jeho komplicové měli rovněž udržovat vztahy se skupinou ‚Ndrangheta, jež je zodpovědná za drtivou většinou dovozu kokainu na starý kontinent a jež podle mnohých stojí za vraždou slovenského žurnalisty.
„Kápo celého kartelu Silvio Aquino se však konce svého procesu nedočkal. Dne 24. srpna 2015 šel s manželkou přes zalesněnou oblast nedaleko Maasmechelenu. Několik útočníků jej obklíčilo a zastřelilo,“ popisuje reportáž Aquinův konec.
Ján Kuciak byl slovenský investigativní novinář, jenž byl zavražděn 21. února 2018. Vystudoval žurnalistiku na univerzitě v Nitře, pracoval pro server Aktuality.sk. Vrah, jenž stále nebyl vypátrán, Kuciaka podle policie usmrtil jednou ranou do hrudníku, jeho přítelkyni Martinu Kušnírovou pak střelou do hlavy. Stopy vedou k dalším členům italské mafie.