Bylo to poprvé od roku 1976, kdy se podobně velký asteroid tolik přiblížil k Zemi.

Astronomové přiblížení asteroidu vítají, protože jim umožňuje přímo ze Země pozorovat toto vesmírné těleso a zjistit jeho vlastnosti. Některé observatoře ve Spojených státech u příležitosti průletu asteroidu uspořádali celonoční akci, při které nabízejí dospělým i dětem možnost sledovat pohyb tělesa a dozvědět se něco o asteroidech obecně.

V česku naproti tomu podmínky pro sledování asteroidu nebyly dobré. Podle Miloše Tichého z jihočeské observatoře na Kleti se těleso pohybovalo v úterý ve 21:00 těsně nad obzorem a ve 22:00 zapadlo. Asteroid byl jen minimálně svítivý a oblohu navíc přesvětloval Měsíc před úplňkem, což pozorování dále znesnadnilo.

Asteroid se kolem naší planety prohnal rychlostí 50.000 kilometrů za hodinu a dostal se na 0,85 vzdálenosti Země – Měsíc. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nepředstavoval pro planetu žádné nebezpečí a neměl ani zaznamenatelný gravitační vliv na Zemi.

Astronomové z Purdueovy univerzity v Indianě přesto propočítali, jaké následky by měla případná srážka podobně velkého tělesa ze Zemí. Pokud by zasáhlo pevninu, vytvořilo by zde kráter o průměru 6,5 kilometru hluboký asi 500 metrů. Pokud by se zřítilo do oceánu, vyvolalo by vlny cunami vysoké 20 metrů.

NASA sleduje přes 8000 vesmírných těles, které se na své dráze mohou přiblížit k Zemi. Mezi nimi je i 830 asteroidů s průměrem větším než jeden kilometr. Žádný z nich ale nepředstavuje v dohledné budoucnosti pro naši planetu nebezpečí.