Bojovníci z kolumbijského guerrilového hnutí FARC v pátek propustili osm z desítky lidí zadržených minulý týden. Jde o první podobný krok od doby, kdy armáda před necelým měsícem lstí osvobodila unesenou političku Ingrid Betancourtovou a dalších 14 vězněných.

Deset Afrokolumbijců bylo uneseno minulý týden, když po řece cestovali džunglí na severozápadě země. Zbývající dva členové jejich výpravy zůstávají v rukou guerrily a úřady očekávají, že povstalci brzy kontaktují jejich rodiny s požadavkem výkupného.

Jejich předání do rukou pracovníků Červeného kříže v provincii Choco zřejmě vyvrací obavy, zda bude organizace schopná pokračovat v práci s povstalci poté, co byl její symbol zneužit během akce na záchranu Betancourtové.

„Operaci umožnil opatrný dialog mezi oběma zainteresovanými stranami,“ uvedl mluvčí Mezinárodního červeného kříže v Kolumbii. „Pokračujeme v práci jako neutrální zprostředkovatelé.“

Kolumbijské armádě a prezidentu Álvaru Uribemu se v posledním roce podařilo hnutí, které je se svou 44letou existencí nejstarší guerrilou v latinské Americe, zatlačit do defenzivy.

Analytik Cesar Restrepo z bogotské organizace Bezpečnost a demokracie ale upozorňuje, že důsledky nemusí být jen pozitivní.

„Jak se FARC začíná rozpadat, očekáváme, že bude přibývat únosů, jak budou jednotlivé skupinky stále více potřebovat peníze,“ varoval Restrepo.

V rukou povstalců nadále zůstává několik set rukojmí, jichž hnutí využívá k vymáhání výkupného a politickému nátlaku.