„Je to zázrak… Nemáme historický precedens pro tak zdařilou operaci,“ vyjádřila se Betancourtová krátce po přistání vrtulníku, který ji přepravil z tábora rebelů do hlavního města Bogoty.

Sama politička podle svých slov neměla zprvu vůbec tušení, že jde o záchrannou operaci. Domnívala se, že ji má připravený vrtulník přepravit do tábora k setkání s jedním z vůdců rebelů Alfonsem Canem.

„Nevím, co se přesně stalo, ale najednou jsem viděla velitele, který na nás po celé ty roky dohlížel, mnohdy nás ponižoval a choval se k nám krutě, ležet na zemi nahého a spoutaného,“ popsala průběh akce poté, co se skupinou dalších rukojmích nastoupila do vrtulníku.

„A pak nám šéf operace řekl: ‚Jsme z národní armády, všichni jste volní,‘ a vrtulník s námi málem spadl, protože jsme všichni začali skákat, křičet, objímat se… Nemohli jsme věřit tomu, že se stal zázrak,“ uvedla viditelně dojatá Betancourtová poté, co se na letišti v Bogotě setkala se svou matkou.

Rebelové nyní 46letou političku zajali v roce 2002. Betancourtová tehdy během své prezidentské kampaně i přes varování bezpečnostních služeb navštívila oblast ovládanou gerillami FARC, kde chtěla s vůdci hnutí jednat o smíru. Z cesty se ale už nevrátila.

FARC v krizi

Bývalá senátorka a prezidentská kandidátka také apelovala na své věznitele, aby propustili zbytek rukojmích. Hnutí dosud zadržuje na 700 lidí, čtyři desítky z nich jsou vlivné kolumbijské osobnosti. Rebelové měli v úmyslu vyměnit je za několik set svých vězněných spolubojovníků, s osvobozením Betancourtové ale přišli o jeden z největších trumfů, které drželi v rukou.

Dříve mocné hnutí Farc, které vede svůj boj s kolumbijskými úřady již 40 let, prodělává v posledním roce těžkou krizi. V březnu zemřel na infarkt legendární vůdce Manuel Marulanda, jen o pár dní později kolumbijská armáda při přeshraniční akci v ekvádorském táboře zabila dalšího z jeho lídrů Raúla Reyese.

Tvrdý postoj vůči hnutí prosazuje především prezident Álvaro Uribe, jehož otec před lety zemřel při nepovedeném pokusu o únos. Uribemu již k velkému úspěchu při záchraně rukojmích gratulovala řada jeho kolegů včetně amerického prezidenta George Bushe a venezuelské hlavy státu Huga Cháveze.