Policista, který byl nalezen v džungli, byl podle svých slov vězněn společně se třemi americkými rukojmími a někdejší kolumbijskou prezidentskou kandidátkou Ingrid Betancourtovou.

Blanco svým únoscům, pocházejícím z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), utekl poblíž jihozápadního města Mitú, kde byl zajat při povstaleckém útoku.

Sedmnáct dní šel džunglí, až ve středu narazil na protidrogovou hlídku, sdělily kolumbijské bezpečnostní složky. Na středeční tiskové konferenci vypověděl, že tři Američany pracující pro armádu USA a Betancourtovou viděl naposledy 28. dubna.

Američané Marc Gonsalves, Tom Howes a Keith Stansell byli uneseni v únoru 2003, když se jejich lehké letadlo na protidrogové misi zřítilo v jižní Kolumbii. Politička Betancourtová, která má kolumbijský i francouzský pas a proslula svým nekompromisním tažením proti korupci, byla zajata jako rukojmí 23. února 2002, když na jihu země vedla kampaň před prezidentskými volbami.

Levicoví povstalci bojují již pátým desetiletím proti kolumbijským vládním jednotkám a ultrapravicovým polovojenským skupinám. Občanská válka si vyžádala přes 200.000 obětí.