Kancelář kolumbijského prezidenta Alvára Uribeho totiž oznámila, že Kolumbie zbavuje opoziční senátorku Piedad Córdobovou a venezuelského prezidenta Hugo Cháveze pověření vyjednat s bojovníky Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) prupuštění 45 rukojmích. Ti se měli dostat na svobodu výměnou za 500 vězněných povstalců.

Uribe Cháveze obvinil z toho, že porušil podmínky vyjednávání, když po telefonu hovořil s velitelem kolumbijské armády generálem Máriem Montoyou. Toho se podle prezidentské kanceláře měl dotazovat na informace o rukojmích.

Mezi nimi jsou policisté, poslanci, ale také tři Američané a někdejší prezidentská kandidátka francouzského původu Ingrid Betancourtová.

„Vždy jsem si myslel, že prezident Chávez je jediný na světě, koho povstalci respektují a komu předají rukojmí,“ vzkázal ve středu Uribe, který ale v uplynulých dnech několikrát naznačil, že se vyjednávání příliš vleče.

Chávezovi proto v pondělí zkrátil čas na výměnu rukojmích jen do konce roku.

Rodiny zadržovaných rukojmí neskrývaly rozhořčení a beznaděj z toho, že jejich blízcí zřejmě nebudou v nejbližší době volní. Mnozí ze zajatců jsou přitom v rukou povstalců financovaných z obchodu s narkotiky už řadu let.

„Je to smutný den pro rodiny rukojmích,“ uvedla pro rozhlasovou stanici Caracol mluvčí rodin Marleny Orjuelaová. Kritikou na adresu prezidenta Uribeho nešetřil ani bývalý manžel Betancourtové Fabrice Delloye.