Jednání se zástupci FARC se v Havaně konají od roku 2012. Mají ukončit vnitrostátní konflikt, který zemi sužuje už půl století.

Znovu zvolený kolumbijský prezident Juan Manuel Santos vyslal do kubánské metropole přední armádní představitele, aby zahájili neformální rozhovory o tom, jak by mohl být konflikt v budoucnu ukončen.

Vedoucí vládní vyjednávač Humberto de La Calle ubezpečil, že přítomnost zástupců armády není signálem, že se vláda podřizuje požadavkům rebelů, aby po dobu trvání rozhovorů zastavila vojenské operace. „Chci se vyjádřit naprosto jednoznačně. Nyní nevyjednáváme o příměří," poznamenal de La Calle.

Mezi Kolumbijci panují obavy, že zločiny levicových bojovníků zůstanou nepotrestány. Pokud se podaří najít řešení, čeká obyvatele Kolumbie zřejmě referendum, ve kterém rozhodnou o přijetí případné dohody.

Hlavní vyjednávač za FARC, Iván Márquez, přítomnost armády na jednáních považuje za „skvělou zprávu", která dokazuje, jak rozhovory pokročily.

Zapojení armády si vysloužilo kritiku exprezidenta Álvara Uribeho, který je odpůrcem mírového procesu. „Neexistuje horší zacházení s vojáky, než je postavit na stejnou úroveň s teroristy," napsal politik na svém účtu na síti Twitter.

Kolumbie se už půl století potýká s vnitřním ozbrojeným konfliktem, do kterého je zapojena armáda, levicové gerily, polovojenské milice a zločinecké skupiny. Válka kolumbijské vlády s levicovými gerilami si od roku 1964 vyžádala životy více než 220.000 lidí.