Policejní zátah, kterého se zúčastnilo přes čtyři sta kolumbijských policistů, se uskutečnil na čtyřech farmách v departementu Antioquia, jenž leží u hranic s Panamou. Metropolí tohoto regionu je kdysi nechvalně proslulý Medellín, který byl ještě před čtvrtstoletím centrem narkomafie a byl považován za nejnebezpečnější město světa. 

„Díky spolupráci policie a zahraniční zpravodajské služby se nám povedlo získat dvanáct tun kokainu. Jedná se o zabavení největšího množství kokainu při jedné razii v kolumbijských dějinách,“ uvedl Santos.

Podle úřadů patřil kokain drogovému kartelu Clan del Golfo, jehož šéf Dairo Antonio Úsuga, známý též jako Otoniel, je v současnosti nejhledanějším mužem Kolumbie. Hodnota zabaveného zboží se odhaduje zhruba na 36 milionů dolarů (7,9 miliardy korun).

V dobách své největší slávy měl nejvlivnější kolumbijský kartel Clan del Golfo nejméně čtyři tisíce členů, v současnosti je jejich počet odhadován na necelou polovinu. Jeho členové se zpravidla rekrutují z řad bývalých příslušníků ozbrojených milicí krajní pravice. 

Kolumbie, jež je největším světovým výrobcem kokainu, ročně vyprodukuje přibližně 910 tun této drogy. Protidrogová policie letos zatím zabavila 362 tun kokainu.