"Jako hlava státu a vrchní velitel našich ozbrojených sil jsem nařídil definitivní ukončení bojů s FARC počínaje půlnocí na pondělí 29. srpna. Ozbrojený konflikt s FARC tím končí," řekl Santos během projevu v parlamentu.

Obě strany jednoho z nejdéle trvajících konfliktů na světě oznámily dosažení dohody, která ukončí násilí a přispěje k budování stability a míru, ve společném prohlášení již o den dříve. Přečetli jej zástupci Kuby a Norska, kteří v rozhovorech figurovali jako vyjednávači. Oznámení bylo učiněno v kubánské metropoli, kde byly již v listopadu 2012 zahájeny mírové rozhovory.

Dohodu během ceremonie v Havaně podepsali šéf kolumbijské delegace Humberto de la Calle a hlavní vyjednávač povstalců Iván Márquez. "Dosáhli jsme našeho cíle. Je po válce, ale je to i nový začátek. Tato dohoda otevírá brány mnohem inkluzivnější společnosti," prohlásil De la Calle.

Zákonodárci teď mají měsíc na to, aby se k ní vyjádřili, nicméně nemohou zablokovat prezidentovy plány na konání všelidového hlasování. Konečné slovo při ratifikaci dohody mají právě voliči v referendu.

Z celkového počtu téměř 35 milionů oprávněných voličů se jich bude muset pro dohodu 2. října vyslovit nejméně 13 procent, respektive 4,3 milionu, aby vstoupila v platnost. Zároveň jich bude muset hlasovat více než odpůrců smlouvy.

"Chceme, aby žádný Kolumbijec nechyběl u tohoto rozhodování," řekl médiím vyjednávač De la Calle, který případné odmítnutí dohody ze strany voličů označil za "katastrofální".

Kolumbijskému prezidentovi již po telefonu gratuloval jeho americký protějšek Barack Obama. "Prezident považuje tento historický den za velmi zásadní okamžik na dlouhé cestě k plné implementaci a platnosti trvalé mírové dohody, která může posílit bezpečnost a prosperitu kolumbijského lidu," uvedl Bílý dům.

Dohoda stanovuje, že se povstalci vzdají ozbrojeného boje a zapojí se do legálního politického procesu. Zástupci FARC s tím souhlasili. Části kolumbijské společnosti ale vadí, že vůdci povstalců si mohou prostřednictvím této smlouvy zajistit beztrestnost, i když měli podíl na zabíjení vojáků či civilistů.

Radikálně levicové hnutí FARC, které má v současnosti zhruba 7000 členů, založil v roce 1964 Manuel Marulanda, zvaný Tirofijo (Přesná rána). Vedl je až do své smrti v březnu 2008. Tehdy mělo hnutí asi 16.000 členů a ovládalo zhruba třetinu Kolumbie, zejména jih země. Finance získávalo z obchodu s drogami a prostřednictvím únosů a vydírání.