Dvaašedesátiletý Sánchez byl v zajetí povstalců od loňského dubna. Unesen byl krátce poté, co se nabídl výměnou za propuštění svého bratra Patrocinia, který byl tehdy v zajetí skoro tři roky a trpěl zdravotními problémy. Bratr byl posléze propuštěn.

Čtěte také: Kolumbijský parlament schválil dohodu s FARC

Odín Sánchez dnes kolumbijskému rozhlasu řekl, že psychicky se cítí dobře, ale kvůli některým potížím "bude muset na chirurgii".

Sánchezovým propuštěním a svobodou pro dva členy ELN byly splněny podmínky pro zahájení mírových rozhovorů s touto druhou největší povstaleckou skupinou v zemi. Jednání měla začít již loni v říjnu, ale byla tehdy odložena na neurčito. Nyní by se mělo začít jednat 7. února v ekvádorské metropoli Quitu.

Ultralevicová skupina ELN vznikla v roce 1964 a inspirovalo ji vítězství revoluce na Kubě. Zaměřovala se na útoky proti ropnému průmyslu či únosy politiků a cizinců. Dnes má ELN asi 2000 příslušníků. Členové ELN s vládou jednali o míru už v letech 2002 až 2007, rozhovory ale tehdy ztroskotaly podle ELN na "odlišných koncepcích míru a metodách jeho dosažení".

ELN je druhou největší povstaleckou skupinou v Kolumbii. Největší gerila Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) uzavřela s vládou po čtyřletých jednáních v Havaně dohodu loni. Skončila tak více než padesátiletá občanská válka, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí.

Právě tento týden dokončuje asi 6300 bojovníků a bojovnic z FARC přesun do tranzitních zón, kde se bude v příštím půl roce odehrávat jejich odzbrojování pod dohledem mezinárodních pozorovatelů.

Čtěte také: Kolumbijský prezident Santos a další převzali Nobelovy ceny