Další třetinu odevzdají příští středu, přičemž zbývající část bude odevzdána za dva týdny. Zbraně musí být uloženy na 26 místech po celé zemi. Po pěti dekádách války a roků jednání vláda a největší povstalecká skupina v zemi minulý rok uzavřely dohodu.

Existuje na na sedm tisíc pušek a pistolí, které mají být předány z rukou FARC - Revolučních ozbrojených sil Kolumbie. Tato původně teroristická organizace se zřejmě přemění v politickou stranu.

Vedoucí představitel FARC Rodrigo Londoño Echeverri oznámil předání zbraní na sociálních médiích ve středu. Vládní zdroje a OSN to posléze potvrdily. Rebelové tak mají do 20. června předat všechny své zbraně - lhůta jim byla prodloužena z původního data 30. května.

Dekády trvající konflikt mezi skupinami povstalců, státními silami, paramilitárními a drogovými gangy za sebou nechal stovky tisíc mrtvých a donutil k přesídlení více než sedm milionů lidí.

Mírová smlouva byla zpočátku odmítnuta v referendu, poté přepracována a přijata. Od doby účinnosti smlouvy byl armádě poskytnut přístup do oblastí, které dříve okupovali FARC a bývalí rebelové se znovu zapojili do civilního života. Za jeho úsilí o dosažení míru s FARC získal prezident Juan Manuel Santos vloni Nobelovu cenu míru.