Necelé dva týdny po sebevražedném bombovém útoku, k němuž došlo po jejím koncertu v anglickém Manchesteru, se americká hvězda Ariana Grande do tohoto města vrací, aby novým koncertem uctila památku obětí. Koncert uspořádá i navzdory včerejšímu útoku v Londýně.

"Nesmíme se bát. V úctě ke všem obětem tady i po celém světě spojíme své hlasy a budeme zpívat," prohlásila mladá zpěvačka a dodala, že se za Londýn modlí. Podle jejího manažera Scootera Brauna získal dnešní koncert o to větší smysl.

Manchesterská polici uvedla, že na akci bude zajištěna "dostatečná bezpečnost" a požádala lidi o to, aby si s sebou nebrali žádná zavazadla, aby se urychlily vstupní prohlídky. "Vyhradili jsme pro akci významný počet policistů z Manchesteru i od jiných útvarů, někteří budou vyzbrojeni," řekl agentuře AFP hlavní inspektor Stuart Ellison.

Zpěvačka, která je idolem mladých lidí, vystoupí před 50 tisíci lidí, aspoň podle počtu vydaných vstupenek. Do prodeje bylo ve čtvrtek uvedeno 35 tisíc vstupenek v ceně po čtyřiceti librách (51,46 eura), které se vyprodaly během několika minut. Kromě nich bylo vydáno dalších 14 200 volných vstupenek, jež jsou určeny pro účastníky původního koncertu Grandeové z 22. května.

Společnost Ticketmaster, která má na starost jejich prodej, v této souvislosti uvedla, že zaznamenala i 10 tisíc "bezohledných žádostí", kdy volné vstupenky požadovali lidé, kteří na původním koncertu vůbec nebyli. Policie očekává, že v okolí koncertu, nazvaného "One Love Manchester", bude až 130 tisíc lidí.

Výtěžek z celé akce bude věnován fondu vytvořenému na pomoc rodinám obětí.

Bombový útok, spáchaný při předcházejícím koncertu 22. května, zabil 22 lidí a 116 zranil. Zpěvačka po něm okamžitě přerušila své světové turné a vrátila se do Spojených států. Pak se ale zavázala, že v Británii opět vystoupí.

"Hudba slouží k tomu, aby nás uzdravovala, spojovala a dělala šťastnými. Budeme v tom pokračovat na počest těch, které jsme ztratili, na počet svých milovaných, na počest fanoušků a všech, jež tato tragédie zasáhla," uvedla zpěvačka na svém instagramovém účtu, která je populární hlavně mezi dětmi a teenagery. Na dnešním koncertu se k ní mimo jiné připojí přímo na pódiu 24 dětí z místní manchesterské školy, z nichž některé byly i na osudovém koncertu před dvěma týdny. Zazpívají si spolu s Grandeovou její hit "My Everything". 

Mladá umělkyně také už v pátek navštívila své zraněné fandy v manchesterské dětské nemocnici Royal Manchester Children's Hospital. "To pro nás znamená ještě víc než všechny úžasné věci, co pro nás lidé udělali," řekl Peter Mann, jehož dcera Jaden byla zraněna výbuchem.

Dnešní koncert na kriketovém hřišti Old Trafford. Odvysílá ho BBC, online jej bude vysílat také hudební kanál MTV a poběží živě i na několika online platformách včetně Twitteru, Apple a Youtube.