„Holky převalačky" se oproti zvyklostem vzpouzely už při nakládání do beden v chovné stanici v Dolním Dobřejově. V úterý ve 13:45 však nakonec odletěly z vojenského letiště v pražských Kbelích a ve středu před 11. hodinou místního času přistála posádka v Mongolsku. Letadlo plánově přistálo v Kazani a Novosibirsku.

„Teď už si naštěstí můžeme oddechnout, ale snadné to tentokrát nebylo,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Den před plánovaným příletem letounu na letiště v Bulgan Sumu dlouho a intenzivně pršelo; hrozila tudíž i varianta záložního přistání v Chovdu.“

Vše se tedy nakonec povedlo a nákladní automobily pak čtyři klisny koně Převalského v transportních bednách následně převezly do oblasti Tachin tal, kde je odborníci vypustili do aklimatizační ohrady.

Letoun CASA Armády ČR se čtyřmi klisnami a doprovodem na palubě odstartoval z letiště v Praze-Kbelích v úterý 19. června 2018 ve 13:45 a po dvou plánovaných mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku dosedl na nezpevněnou plochu letiště v Bulgan Sumu včera před 11. hodinou místního času. Nákladními automobily byly klisny v transportních bednách následně převezeny do oblasti Tachin tal a vypuštěny do aklimatizační ohrady.

„Hanna a Helmi se narodily v Zoo Helsinky, jejich otcem je ale pražský hřebec Elán. Yanja pochází ze švýcarského Wildnispark Zürich Langeberg a Spes z německého Wisentgehege Springe,“ upřesnil zoologický náměstek Jaroslav Šimek.

Celá akce patří do projektu „Návrat divokých koní“, který má za cíl ochránit tento ohrožený druh. Navíc zahrnuje třeba i výstavbu strážních postů, seníků, studen s pitnou vodou či rekonstrukci nemocnice ve vesnici Bidž. S koňmi Převalského poslala pražská zoo do oblasti Gobi B také terenní motocykly pro strážce pouště, kde se budou zvířata pohybovat.