Ficův kabinet čelí vlně kritiky od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky před dvěma týdny, který psal o napojení italské mafie na politiky. V pondělí již rezignoval ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD).

„Tam ještě nejsme,“ reagoval také předseda strany Most-Híd Bugár na otázku, jak se postaví k opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. „Myslíme si, že situaci by vyřešily jen předčasné volby,“ sdělil ale šéf nejmenší koaliční strany. Fico tuto variantu odmítl, přestože strana Most-Híd oznámila, že v takovém případě opustí vládu.

Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko (která se stranami Smer-SD a Most-Híd tvoří koalici) uvedl pro server Aktuality.sk, že jakákoliv rekonstrukce vlády ze strany Most-Híd je už uzavřená možnost.

„Předsednictví strany mě zavázalo k tomu, abychom s koaličními partnery rokovali o předčasných volbách. K tomu však dojde, pokud padne vláda nebo bude nefunkční koalice, napsal Danko na sociální síti. 

Předseda opoziční SaS Richard Sulík v reakci na rozhodnutí Mostu-Híd prohlásil, že to pokládá za faktický rozpad vlády. "Požadavky na předčasné volby považuji za oprávněné," konstatoval šéf liberálů.

„Tato vládní koalice se potácí od krize ke krizi, za tři dny nedospěli k řešení a tato koalice se rozpadá. Doufáme, že Most a SNS podpoří ústavní návrh na zkrácení funkčního období,“ konstatovala poslankyně za opoziční stranu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová.

"Doufáme, že Most-Híd a SNS podpoří ústavní návrh na zkrácení funkčního období," dodala.

"Je velmi smutné, že až plné náměstí odhodlaných lidí dokázali přiblížit konec nejhorší vlády v historii Slovenska," řekl předseda OĽaNO Igor Matovič. Blížící se pád vlády považují za zásluhy všech dobrých lidí na Slovensku.