Angela Merkelová, která své rozhodnutí dále nekandidovat oznámila koncem října, chce ale nadále zůstat kancléřkou. V čele strany se však rozhodla skončit po sérii volebních neúspěchů. Patřily k nim i loňské parlamentní volby, v nichž CDU/CSU výrazně ztratila a zaznamenala nejhorší volební výsledek od roku 1948. 

Historický okamžik

Pro CDU jde přitom o historický okamžik. Dva kandidáti na post předsedy se totiž objevili naposledy v roce 1971. Nyní se o tento post ucházejí hned tři politici. Kromě Krampové-Karrenbauerové a Merze ještě osmatřicetiletý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Tomu ale nedávají příliš velké šance, i kvůli jeho mladému věku. 

Podle Deutsche Welle jde nyní o významný okamžik. Vedení strany je totiž často odrazovým můstkem k funkci kancléře, a tedy nejmocnějšímu politikovi EU. "Jsem velmi vděčná, že mohu být předsedkyní strany po dlouhých 18 let. Je to velmi, velmi dlouhá doba, během které měla CDU své vzestupy i pády," řekla Merkelová v pátek při příchodu na sjezd v Hamburku. "Čtyřikrát jsme vyhráli volby … a jsem šťastná, že mohu zůstat kancléřkou," dodala.

Třiašedesátiletý Merz patří mezi nejvíce konzervativní politiky. Dlouho patřil k politickým oponentům Merkelové. Dlouhou dobu se však pohyboval mimo politiku. Působil 10 let v businessu a netají se tím, že by chtěl stranu posunout zpátky k pracovitějším pozicím. Jeho silná stránkou jsou jeho znalosti v ekonomice.

Nástupkyně Merkelové

Naproti tomu jeho o sedm let mladší konkurentka Krampová-Karrenbauerová může zapůsobit svou politickou zkušeností. V minulých letech byla ministryní kultury, vnitra a předsedkyní vlády v Sársku. V politice se pohybuje již déle a podle odborníků se může ihned aktivně zapojit do proměny strany.

 Právě Annegret Krampová-Karrenbauerová je mnohými vnímána jako pokračovatelka politiky Merkelové. Oficiálně Merkelová sice nikoho nepodpořila, ale nejblíže má prý právě ke Krampové. Ta by se v čele strany chtěla zaměřit na digitalizaci, vnitřní a sociální bezpečnost a vztahy uvnitř EU. 

Podle průzkumu stanice ARD by Annegret Krampovou-Karrenbauerou chtělo za šéfku strany 39 procent lidí, Friedricha Merze 26 procent lidí. Výsledky prvního kola hlasování budou známy dnes v 16:00.