Každý jednotlivý případ sexuálního zneužívání je podle Františka "zvěrstvo". Pravidla národních biskupských konferencí proti zneužívání budou přezkoumána a posílena, dodal papež, který hovořil na konci závěrečné mše v Apoštolském paláci.

Bezprecedentní summit se konal na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Zúčastnilo se jej asi 190 nejvyšších církevních představitelů z různých zemí, včetně předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky.

Ve čtvrtek, v úvodu bezprecedentního summitu, papež František řekl, že církev by měla vyslyšet "nářek maličkých, dožadujících se spravedlnosti". Zdůraznil, že katolíci a oběti neočekávají jednoduché a předvídatelné odsudky, ale "konkrétní a účinná opatření".

Papež také předložil 21 návrhů, které by měla církev v boji proti sexuálnímu zneužívání zvážit. Zahraniční agentury si ale všímají, že závazné závěry nebo závěrečný dokument z konference nevzešly.

Církev problém bagatelizuje

Více než 30 let od propuknutí prvních skandálů v Irsku a Austrálii a 20 let poté, co zasáhly i Spojené státy, biskupové a další vysocí představitelé římskokatolické církve v mnoha částech Evropy, Latinské Ameriky, Afriky a Asie stále popírají sexuální zneužívání ze strany duchovenstva nebo problém bagatelizují, napsala agentura AP.

V pátek předseda německé biskupské konference Reinhard Marx oznámil, že církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními, nebo takové svazky ani nezakládali.

Stále se opakující sliby

Františkova slova nicméně v řadách odborníků vyvolala spíše rozpaky. „Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli,“ cituje agentura Reuters Anne Barrettovou-Doylovou, představitelku organizace Bishopaccountability.org, jež se zabývá kauzami sexuálního zneužívání ze strany kněží.

Za „fiasko“ pak označil papežovu závěrečnou řeč rovněž německý církevní právník Thomas Schüller. „Byla to promarněná šance (…) Je to konec jeho pontifikátu v tom smyslu, že František nevstoupí do historie jako reformní papež, nýbrž jako obhájce statu quo,“ řekl podle agentury DPA dále Schüller, který působí coby ředitel ústavu kanonického práva na univerzitě v Münsteru.

Duka připomněl odsouzení českých kněží

Podle předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky, který se summitu účastní, se na schůzce probíraly i případy nepravdivých obvinění. "Falešná svědectví mohou obviněnému knězi připravit 'očistec na zemi'," řekl Duka v rozhovoru, který dnes zveřejnil server České biskupské konference. Dodal, že v Česku bylo "v letech svobody odsouzeno deset katolických duchovních".

Duka připomněl, že některé biskupské konference už za dvou předchozích papežů schválily směrnice s pokyny, jak zneužívání předcházet a jak postupovat při podezření na takový čin. ČBK takovou směrnici schválila v roce 2015.