„Je mi moc líto vaší ztráty. Čas nezahladí bolest a smutek ze smrti dítěte," přemáhala pláč v nezvykle emotivní řeči soudní patoložka Elizabeth Morrisová. „Jsme rádi, že je ta nekonečná sága u konce. Austrálie už nemůže tvrdit, že dingové nejsou nebezpeční," řekl podle listu Daily Mail po verdiktu Lindin exmanžel Michael Chamberlain. Někdejší pár přijal verdikt s očividnou úlevou.

„Pokud víte, že máte pravdu, nikdy za ni nepřestaňte bojovat," okomentoval vleklé vyšetřování Michael Chamberlain. Matka, jejíž dítě se v srpnu 1980 ztratilo poblíž skalního monumentu Uluru, tvrdila, že před zmizením dítěte viděla vybíhat psa dingo z rodinného stanu.

Případ ale budil pochybnosti – tělo dítěte se nikdy nenašlo a fakt, že manželé Chamberlainovi byli horlivými členy Církve adventistů sedmého dne, nedůvěru veřejnosti jen posiloval.

Zachránil ji kus oblečení

Dva roky po zmizení dítěte soud případ znovu otevřel a ženu, která v té době čekala čtvrté dítě, poslal za vraždu dcerky na doživotí za mříže. Její manžel dostal jako komplic podmíněný trest.

Jen shodou náhod se tři roky po tomto verdiktu v nedalekém doupěti psa dingo podařilo nalézt kus oblečení. Znalci ho brzy identifikovali jako kus Azariina kabátku a odsouzená matka se dostala na svobodu. V následujících letech soud případ ještě několikrát otevřel, ale nikdy nedospěl k jasnému závěru. Umrtní list malé Azarie tak až do úterka uváděl neznámou příčinu smrti. Záhadný příběh plný dramatických zvratů inspiroval v roce 1988 hollywoodské filmaře k natočení slavného snímku Výkřik ve tmě. Herečka Meryl Streepová tehdy za hlavní roli získala nominaci na Oscara.

Případ ale zanechal v populární kultuře mnohem hlubší otisk. Na jeho motivy vznikla například televizní opera, kterou před deseti lety uvedla slavná scéna v Sydney, televizní seriál a řada knih.

V Austrálii pak populární hudební skupina The Paradise Motel zmizení malé Azarie a jejího vyšetřování dokonce věnovala celé album.

Zdroj: Youtube