Nezávislého kandidáta s podporou strany Zelených Van der Bellena v neděli podpořilo 2,47 milionu zúčastněných voličů, což představuje zisk 53,8 procenta hlasů. Pro jeho rivala z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera hlasovalo 2,12 milionu voličů, tedy 46,2 procenta.

Zatímco v květnu Van der Bellen porazil Hofera rozdílem zhruba 31.000 hlasů, nyní oba kandidáty dělilo téměř 350.000 hlasů. Květnové druhé kolo prezidentských voleb ústavní soud nařídil opakovat kvůli stížnosti FPÖ na nesrovnalosti při sčítání hlasů.

Volební účast se nakonec vyšplhala na 74,2 procenta, a je tak oproti prvním odhadům ještě vyšší, než v květnovém zrušeném druhém kole. Tehdy hlasovalo 72,65 oprávněných voličů.

Podle Sobotky se během nedělního hlasování nevyskytly žádné problémy. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache už krátce po uzavření volebních místností oznámil, že se jeho strana tentokrát nehodlá proti výsledku odvolat.

Podle dnešního prohlášení FPÖ je jedním z hlavních důvodů Hoferovy porážky nenávistná kampaň rakouských médií, které o něm údajně psaly jako o "ztělesněném démonovi". Strache ale zdůraznil, že se strana nepovažuje za poraženou a bude chtít podporu z prezidentské volby přetavit v zisk v příštích volbách parlamentních.

Zástupci vládních stran - sociální demokracie (SPÖ) a lidovců (ÖVP) - se dnes snažili zarazit spekulace o možném brzkém vyvolání předčasných voleb.

Definitivní bude výsledek voleb až po zasedání ústřední volební komise 15. prosince. Následně budou mít strany týden na to, aby se proti jejímu rozhodnutí odvolaly. Prezidentem by se Van der Bellen měl stát 26. ledna. Hlavu státu nemá Rakousko od 8. července, kdy úřad opustil Heinz Fischer.