Ostré střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem propukly v noci na úterý. Země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem. Předchozí dohoda o klidu zbraní měla platit od úterního rána, nebyla však dodržena.

Arménské ministerstvo obrany podle agentury TASS uvedlo, že k dnešnímu dopoledni nebyly na hranici s Ázerbájdžánem zaznamenány žádné vážné incidenty.

Zemětřesení v Mexiku. Na snímku lidé v Mexiko City 19. září 2022
Mexiko zasáhlo silné zemětřesení. V den výročí předchozích smrtelných otřesů

V bojích na hranicích s Arménií zemřelo 71 příslušníků armády, sdělilo dnes ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Předchozí oficiální bilance ztrát Baku činila 50 padlých. Arménský premiér Nikol Pašinjan již předtím prohlásil, že v nejnovějších bojích zemřelo 105 arménských vojáků.

V noci na dnešek vyšly do ulic arménské metropole tisíce protestujících, kteří obviňovali Pašinjana ze zrady země a požadovali jeho rezignaci. Policejní jednotky dnes ráno bránily demonstrantům přiblížit se k budově parlamentu.

Porážka Arménie 

Současné boje se odehrávaly také mimo oblast Náhorního Karabachu, který je již desítky let předmětem sporu obou zemí. Rozsáhlejší konflikt v této oblasti na podzim roku 2020 skončil po šesti týdnech porážkou Arménie, která si ale i díky ruskému zprostředkování udržela kontrolu nad většinou této enklávy v ázerbájdžánském území.