Povstalecká agentura DAN informovala o pokračujících bojích ve městě Horlivka, které drží separatisté. V noci tam při dělostřeleckém ostřelování údajně zahynuli tři lidé, další dva zemřeli v nedalekém Doněcku.

O ztrátách informovala i ukrajinská armáda. V Mariupolu na jihu doněcké oblasti zahynuli dva civilisté, na jiných místech fronty zemřeli dva vojáci a šest jich bylo zraněno. Zpravodaj agentury AP zaznamenal v okolí Doněcka pohyby těžkých zbraní doprovázené salvami z granátometů.

Zmizení zbraní

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) oznámili, že z míst trvalé dislokace zmizelo nemálo zbraní, které byly podle únorových mírových dohod z fronty dříve odsunuty. Na dvě stanoviště povstalců nebyli pozorovatelé vpuštěni, na třetím nenašli baterie raketometů Grad. Vzbouřenci přiznali, že byly přesunuty do Doněcku.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby v pondělí na tiskové konferenci ve Washingtonu kritizoval Rusko za zhoršení situace na východě Ukrajiny. „Tyto útoky organizují Rusové a separatisté. Za snahu získat nová území zaplatí," řekl Kirby.

Putin naopak svalil odpovědnost za stupňování bojů na Kyjev. „Bohužel, jsme nyní svědky eskalace konfliktu a vina neleží na (povstaleckých) milicích v Donbasu, ale na druhé straně," řekl a vyjádřil naději, že nedojde k obnovení bojů v plném rozsahu.

Boje mezi proruskými separatisty a vládními vojsky si od loňského dubna vyžádaly více než 6800 mrtvých.