Moskva ve zprávě, kde ze svého pohledu popisuje detaily incidentu, nařkla Izrael, že Rusko mystifikoval ohledně letových plánů. Informoval o tom izraelský list Ha'arec.

„Naše data ukazují, že akci izraelských bojových pilotů, která vedla ke ztrátě životů 15 ruských vojáků, chyběla profesionalita a byla aktem přinejmenším zločinecké nedbalosti. Jsme navíc přesvědčeni, že obvinění z tragédie ruského Iljušinu-20 leží na izraelských vzdušných silách. Ti, kteří o ní rozhodli, by měli nést zodpovědnost,“ prohlásil mluvčí ruského ministerstva zahraničí Igor Konašenkov.

Rusové také odporují tvrzení Izraele, že letadlo spadlo, zatímco izraelské stíhačky se již vrátily na své území. „Izraelské stíhačky viděly ruské Iljušiny a použily je jako štít vůči protiletadlovým raketám, zatímco prováděly v regionu své manévry,“ dodal Konašenkov.

Musíme to probrat

Putin přitom začátkem týdne přitom prohlásil, že současný incident nelze za žádných okolností srovnávat se sestřelením ruského letadla tureckou armádou v roce 2015, na které Rusko zareagovalo částečnou blokádou vzájemných styků. „Tyto dvě situace jsou diametrálně odlišné. Turecko totiž sestřelilo náš letoun záměrně,“ dodal Putin.

„Samozřejmě to musíme ještě probrat, ale naše reakce bude zaměřena zejména na zvýšení bezpečnosti našich vojáků v Sýrii,“ uzavřel.

Podle dřívějších informací průzkumný letoun Iljušin Il-20 sestřelila nad Středozemním mořem syrská protivzdušná obrana.

Ruské lodě a potápěči už vyzdvihli z moře trosky letounu i části těl, oznámilo ministerstvo obrany s tím, že stroj dopadl asi 27 kilometrů západně od syrského pobřeží. Izraelská armáda následně uvedla, že lituje smrti ruských vojáků, ale vinu připisuje Sýrii.

Izrael a Rusko mají ve válce v Sýrii odlišné zájmy. Moskva poskytuje již od roku 2015 leteckou podporu vládě prezidenta Bašára Asada, zatímco Izrael podniká v Sýrii nálety proti bojovníkům podporovaným Íránem.