V rozhovoru pro německý deník Bild Porošenko prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin „nechce nic jiného, než okupovat Azovské moře“. Agresivní politiku Ruska podle něj nelze tolerovat. „Nejprve to byl Krym, poté východní Ukrajina. Teď chce Azovské moře. Všichni včetně Německa se musí ptát: Co Putin udělá dál, pokud ho nezastavíme?“

„Německo je jedním z našich nejbližších spojenců,“ zdůraznil ukrajinský prezident. „Doufáme, že státy NATO jsou připravené přesunout námořnictvo do Azovského moře, aby poskytlo Ukrajině podporu a zajistilo bezpečnost.“

Šéf NATO Jens Stoltenberg v pondělí Rusko vyzval, aby propustilo zajaté ukrajinské lodě a námořníky a podotkl, že by si Moskva měla uvědomit „následky svých činů“. Na výroky prezidenta Porošenka zatím představitelé NATO nereagovali.

Předvolební kampaň

K incidentu došlo v Kerčském průliv mezi okupovaným Krymem a územím Ruska v neděli 25. listopadu. Ruská pohraniční stráž začala pálit po dvou ukrajinských lodích a nejméně tři námořníky zranila. Rusové následně průliv zablokovali a zajali 24 Ukrajinců, které následně poslali do vazby. Ukrajinská vláda v reakci schválila vyhlášení válečného stavu.

Vladimir Putin označil událost za ukrajinskou provokaci. „Byla to bezpochyby provokace a myslím si, že šlo o tah prezidenta v boji před blížícími se prezidentskými volbami v březnu 2019,“ prohlásil podle agentury Reuters ruský prezident a doplnil, že válečný stav Ukrajina nevyhlásila ani během konfliktu se separatisty na východě země v roce 2014.

Konflikt v Kerčském průlivu označil Putin za „pouhý pohraniční incident“ a reakce ruské armády byla naprosto adekvátní, protože ukrajinské lodě nedovoleně vpluly do ruských výsostných vod. Kyjev však ve středu zveřejnil mapu, podle které se lodě ve chvíli zadržení nacházely v mezinárodních vodách.

Zmírění napětí

Západní země se postavily na stranu ukrajinské vlády. Představitelé Evropské unie ve středu odsoudili postup Ruska, nedokázali se však shodnout na uvalení nových sankcí. Výsledkem třídenní debaty tak bylo pouze prohlášení, které vyjádřilo „nejvyšší obavy z nebezpečně narůstajícího napětí“ a odsoudilo „neakceptovatelné“ použití síly.

Státy unie zároveň vyzvaly Moskvu k propuštění zadržených lodí i posádky a respektování Ukrajinské suverenity. Mezi zeměmi, které požadovaly uvalení nových sankcí, bylo podle Reuters nejvýrazněji slyšet Polsko. Naopak Německo či Francie zdůraznily nutnost uvolnění napětí. 

Americký prezident Donald Trump v reakci na Kerčský incident prohlásil, že by mohl odvolat plánované setkání s prezidentem Putinem, které se má tento týden uskutečnit na okraj summitu zemí G20 v argentinském Buenos Aires.