Svědkové havárie uvedli, že stroj DC-9 s desítkami lidí na palubě nedokázal kvůli technické poruše vzlétnout, přejel rozjezdovou dráhu a narazil do budov rušného tržiště. Letadlo zachvátily plameny, ale podle konžských úřadů se většině cestujících podařilo stroj včas opustit.

První zprávy z místa tragédie však hovořily o desítkách obětí z řad pasažérů i kolemjdoucích. Guvernér provincie uvedl, že zemřelo nejméně devět lidí a dalších 55 bylo zraněno. Nebylo ale zřejmé, zda zranění byli cestující nebo lidé zasažení při dopadu stroje.

„Z letounu stoupal dým. Mluvil jsem s knězem, kterého vytáhli z vraku. Byl desorientovaný a nevěděl, co se přihodilo,“ uvedl Christian Kilundu z organizace World Vision.

Příčinou nehody byla podle někdejšího pilota Dunii Sindaniho, který cestoval v letounu, závada na podvozku – zřejmě defekt na pneumatice. Letoun tak nemohl při startu dosáhnout vzletové rychlosti.

Demokratická republika Kongo patří k zemím s vůbec největším množstvím leteckých nehod na světě. Jen za loňský rok havarovalo v zemi 8 dopravních letounů. Žádná ze společností registrovaných v Kongu nesplňuje bezpečností standardy pro vstup na evropská letiště.