Horolezci, kteří vrcholku ve výšce 8848 metrů dosáhnou, musí jako důkaz výstupu předložit svou fotografii na vrcholu a také hlášení styčné osoby v základním táboře. Nepálská vláda minulý rok zakázala na deset let vstup do hor indické dvojici, která fotografii dokazující jejich přítomnost na vrcholku zfalšovala.

Čtěte také: Laviny v Rakousku a Itálii zabíjely: o život přišli čtyři lidé

Podle ministerského odboru pro turistický ruch budou někteří horolezci na zkoušku během nynější lezecké sezóny vybaveni sledovacím zařízením GPS. Nepálská vláda chce zjistit, zda to bude efektivní způsob, jak zabránit podvodným tvrzením o dosažení vrcholu. Pokud se zařízení osvědčí, budou jej od příštího roku povinně nosit všichni.

Turistika a horolezectví představují pro zemi klíčový zdroj příjmů a utváří čtyři procenta nepálského HDP. Většina pokusů o výstup na Mount Everest se děje v rozmezí března a května, před nástupem letní monzunové sezony.

Horolezecká turistika na Everestu se zotavuje po silném zemětřesení v roce 2015, během něhož zahynulo téměř 9000 lidí, z toho 19 alpinistů v lavině vyvolané otřesy na úpatí hory. Předchozí rok zemřelo v lavině 16 nepálských šerpů, čímž sezona pro většinu horolezců tehdy skončila.

Nepřehlédněte: Radek Jaroš: Expedice se domlouvají v hospodě, tam se zdají Himálaje placaté