Podle Trumpa o "rozumnější" kontrole držitelů zbraní debatuje vedení obou kongresových komor. Zatímco demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů už na jaře dva zákony o přísnější regulaci schválila, Senát, kde mají většinu republikáni, se zatím debatě na toto téma spíš vyhýbal.

Trump dnes upozornil, že při zpřísňování zbrojní legislativy je třeba přihlížet k názorům mocné NRA. "Hovořil jsem s NRA i jinými a jejich velmi zásadní názory mohou být plně zastoupeny a respektovány," napsal Trump. Dodal, že "zbraně by se neměly dostat do rukou psychicky nemocných nebo vyšinutých lidí".

Druhý dodatek

Americký prezident se označil za nejvěrnějšího stoupence druhého ústavního dodatku, který právo Američanů na držení zbraní zaručuje. "Všichni ale musíme společně pracovat pro dobro a bezpečnost naší země. Věci dané zdravým rozumem lze vykonat pro dobro každého!" upozornil šéf Bílého domu.

Americká média připomínají, že od roku 2017, kdy Trump nastoupil do prezidentského úřadu, došlo k masovým vraždám v texaském kostele, na rockovém koncertu v Las Vegas a na středních školách na Floridě a v Texasu. Prezident váhavě podporuje přísnější kontrolu při prodeji a držení zbraní, úplný zákaz prodeje útočných zbraní ale jeho podporu nemá.