Zmíněný případ se podle výpovědi svědků odehrál v roce 2003, kdy „tlumočník" Thamsanqa Jantjie zadržel spolu s dalšími lidmi dva muže s kradenou televizí. Dvojici poté skupina dala na krk pneumatiky, které zapálila.

Roky strávil v léčebně

Jantjie se prý na rozdíl od ostatních za tento čin nikdy před soudem nezodpovídal, neboť ho úřady kvůli duševnímu stavu uznaly nezpůsobilým pro proces. Více než rok strávil v léčebně. Podle AP se svědectví příbuzného a trojice přátel shoduje s Jantjieovou výpovědí pro johannesburský nedělník Sunday Times.

„To, co nazýváte spravedlností davu, bylo věcí komunity. Já jsem u toho byl," řekl Jantjie o incidentu novinám.

Špatně zajistili bezpečnost

JAR mimo jiné i kvůli výběru tlumočníka do znakové řeči čelí kritice, že nedostatečně zajistila bezpečnost světových představitelé, kteří se na pietní akt do Johannesburgu sje­li.

Jantjie například ve čtvrtečním rozhovoru pro média bez podrobností uvedl, že v minulosti býval „hodně" násilný a že strávil 19 měsíců v ústavní léčebně. Za příčinu svých problémů označil schizofrenii, která se u něj během smutečního ceremoniálu opět projevila.

Kauza „falešného tlumočníka" v médiích i na sociálních sítích obletěla svět. Úřady nyní zjišťují, kdo Jantjieho jako tlumočníka najal a zda tato záležitost nesouvisí se zpronevěrou.