Co vlastně „halal" je? Jedná se o výrobek, který musí certifikovat muslimská obec podle daných náboženských pravidel. Certifikace není zadarmo, poplatky plynou do pokladny příslušné muslimské obce. Certifikát potřebuje každý obchodník nebo výrobce, kteří chtějí dodávat na trh v muslimských oblastech. Týká se to i třeba rituálního způsobu usmrcování zvířat, které však řada států kvůli utrpení zabíjených zvířat zakazuje.

Na summitu v Kazani konstatovali, že turisté muslimského vyznání nemají v Rusku o službách typu halal dostatek informací. „Je to problém, tím spíš, že poptávka po halal službách roste," konstatoval náměstek ředitele Rosturismu Nikolaj Koroljov.

Muslimové přijíždějí i z Číny

Islám vyznávají v celém světě na dvě miliardy věřících ve 142 zemích. Rusové mají údaje o muslimech, kteří jejich stát navštěvují jako turisté, ne příliš podrobné, mohou je odhadovat podle zemí, odkud přijíždějí. A návštěvníci muslimského vyznání nejsou jen ze zemí Blízkého východu. Zvyšuje se počet muslimů z Číny.

Vedle Moskvy a Petrohradu si začínají stále častěji vybírat i jiné regiony. Například Tatarstán, v jehož hlavním městě Kazani se konference konala. Tuto autonomní republiku Ruské federace si stále za cíl dovolené vybírají návštěvníci z Íránu a Spojených arabských emirátů.

Zdroj: Youtube

Z dosud zorganizovaných reklamních zájezdů, které měly tuto republiku muslimům představit, vyplynulo, že otázky směrem k halal službám a výrobkům jsou u těchto návštěvníků na prvním místě. Úroveň a dostupnost halal nabídky pak u potencionálních turistů zásadně ovlivňuje výběr destinace. Ukázalo se, že například malajsijští zájemci některé nabízené destinace při přípravě zájezdu odmítli právě kvůli nedostatku nebo absenci ubytování se službami typu halal. To se týká především Petrohradu.

Halal už na letišti

V hotelu by měla být modlitebna. V pokoji by měla být mapka, jak se host do modlitebny dostane a program modliteb. Plusem je i vyznačení světových stran v hotelovém pokoji, pokud se host bude modlit zde. Pokud se může hotelové zařízení prokázat hala, certifikátem, má záruku, že movité turisty přiláká.

Podobně jako se světová turistika přizpůsobuje zvykům čínských turistů (například jim nenabízejí ubytování ve čtvrtém patře a v pokojích s číslicí 4 – je to nešťastné znamení), tak se musejí hotely orientovat v muslimských zvycích. Rusové tak počítají kvůli období půstu se snídaněmi v nočních hodinách a v pokojových minibarech nesmí být alkohol. Korán místo bible je samozřejmostí. Cestovní kanceláře z islámských zemí také v hotelích kontrolují, jestli je zde v kuchyni vydělený prostor pro přípravu halal stravy.

Požadavky mají muslimští návštěvníci také na letištích. Bez speciálních skenerů se neobejdou, protože při kontrole osob je nemyslitelné dotýkat se muslimů, zda pod oděvem nepronášejí například zbraň. Kdo chce těžit z bohatých islámských návštěvníků, musí už na letišti nabízet halal občerstvení, což, jak Rusové konstatovali, ještě většinou schází. Týká se to i Tatarstánu.