Informaci přinesla agentura Reuters. Napětí na Korejském poloostrově se od testu výrazně zvýšilo. Po něm také Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila uvalení dalších sankcí proti KLDR.

„Nynější test uvolnil mnohem více energie než test předchozí. To znamená, že Severní Korea učinila velmi rychlý pokrok,“ řekl Amano novinářům po setkání s jihokorejským ministrem zahraničí v Soulu. Také dodal, že v kombinaci s dalšími prvky se jedná o „novou a celosvětovou hrozbu.“

Amano dále uvedl, že Mezinárodní agentura v současné chvíli není chopna určit, zda KLDR testovala vodíkovou bombu, jak tvrdí Pchjongjang. "Prozatím je nejdůležitější to, aby se mezinárodní společenství spojilo," řekl.

Napětí se ještě zvýšilo poté, co Severní Korea otestovala další dvě mezikontinentální balistické střely a nadále rozvíjí jaderné a raketové programy. A to navzdory mezinárodnímu tlaku a kritice.

Ve čtvrtek také Jižní Korea uvedla, že KLDR by mohla v nejbližších dnech opět provokovat. Blíží se totiž výročí založení severokorejské komunistické strany a konání sjezdu komunistické strany Číny.

Také urážky a výhrůžky mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem situaci příliš nepomohly a naopak ji ještě zhoršily.

Členové mezinárodního společenství obě země vyzvali, aby spor řešily diplomaticky. Současně však také naléhají na Pchjongjang, aby omezil své balistické programy.

Představitel ministerstva zahraničí USA ve čtvrtek uvedl, že Čína pokročila v prosazování sankcí proti Severní Koreji. Ty Peking ještě zpřísnil po posledních jaderných a raketových testech. Představitel následně vyzval skeptické členy Kongresu Spojených států, aby zatím nepřijímali nové sankce. Podle něj je nutné ještě chvíli počkat na to, jaký budou mít efekt nejnovější čínské sankce.