Jižní Korea ve čtvrtek otevřela své první vesmírné středisko. Už na konci července by z něj měla odstartovat raketa, která na oběžnou dráhu vynese meteorologický satelit.

Vesmírné středisko Naro na ostrově u Kohungu, ležícím 465 kilometrů jižně od Soulu, budovali Jihokorejci čtyři a půl roku na ploše pěti kilometrů čtverečních a stálo je 310 miliard wonů, což je v přepočtu 4,7 miliardy korun. Podle představitele ministerstva školství, vědy a techniky Sim Song-una se tak Korejská republika stává 13. zemí světa, která má vlastní vesmírné centrum.

V komplexu, který bude spravovat Korejský institut pro výzkum vesmíru (KARI), se nachází středisko pro testování satelitů, letecký simulátor a zařízení pro vývoj a zkoušení raket. V budoucnu by se zde měly vyvíjet také kosmické nosiče.

Prezident I Mjong-bak při slavnostním otevření prohlásil, že se jeho země chce do deseti let zařadit mezi sedm hlavních kosmických mocností na světě. Již dříve Soul oznámil, že chce do roku 2018 postavit vlastní raketu a do roku 2025 měsíční modul.

Již 30. července má z nového kosmického střediska na oběžnou dráhu vyletět meteorologický satelit vlastní výroby. Na vývoji nosné rakety KSLV-1 se podílelo Rusko. Od roku 1992 vyslala Jižní Korea do vesmíru 11 družic, všechny ale ze zahraničních kosmodromů a za pomoci cizích raket.

Start satelitu se uskuteční jen několik měsíců poté, co na počátku dubna stejný krok učinila sousední komunistická Severní Korea. Západ to však považuje za zkušební odpálení rakety dlouhého doletu a KLDR za to odsoudil.