Oba vůdci zdůraznili, že chtějí na Korejském poloostrově mír a prosperitu a že by korejská válka měla skončit, k čemuž napřou vzájemné úsilí. Konkrétně Mun Če-in mluvil také o tom, že cílem je denuklearizace Korejského poloostrova. Jihokorejský prezident také ještě letos navštíví severokorejskou metropoli Pchjongjang a obě země uspořádají setkání rozdělených rodin. 

Korejská válka byl konflikt, který probíhal mezi oběma zeměmi od 25. června 1950 do 27. července 1953 a byl důsledkem politického rozdělení Koreje podle dohody vítězných Spojenců v závěru druhé světové války. Boje skončily podpisem dohody o příměří, která obnovila hranici kolem 38. rovnoběžky a vytvořila dodnes existující korejské demilitarizované pásmo. Příměří ale neznamenalo formální ukončení války, která tak de iure pořád trvá.

"Chceme zřídit kontaktní úřady a věříme, že jsme na dobré cestě. Kim Čong-un učinil správné rozhodnutí, které je dobrým darem světu. Na předchozích summitech byla situace i atmosféra jiná, ale nyní se poprvé dostavil vůdce Severní Koreje a za své odvážné rozhodnutí si zaslouží dík," uvedl jihokorejský prezident Mun Če-in.

Podle Kim Čong-ina byl Pchanmundžom dříve symbolem rozdělení obou Korejí, ale nyní se může stát symbolem jejich spojení. Vesnice Pchanmundžom leží právě v demilitarizovaném pásmu a je jedním z mála míst na hranici mezi oběma korejskými státy, kde není ani vysoký plot z ostnatého drátu, ani minové pole.

"Když před vámi stojím, vidím, že v Severní i Jižní Koreji žijí titíž lidé, které nemůžeme rozdělit, že jsme vlastenci, a to ve mně vyvolalo silné emoce. Jsme týž národ, který by měl žít v jednotě. Doufám, že co nejdříve budeme žít v míru a nastolíme novou cestu vpřed. Stojíme na této demarkační linii, věřím, že jsme dobře vykročili a že budeme využívat míru a prosperity beze strachu z válek," uvedl vůdce KLDR.

Podle CNN se obě strany dohodly na deklaraci, jejíž součástí je mimo jiné bod, že "Jih a Sever budou spolupracovat na zmírnění prudkého vojenského napětí na Korejském poloostrově a na podstatné eliminaci nebezpečí války" a dále to, že "Jih a Sever se dohodly na ukončení veškerého nepřátelství vůči druhé straně, která je zdrojem vojenského napětí a střetů ve všech oblastech včetně země, moře a ovzduší".

Podle této deklarace budou obě země aktivně spolupracovat na vytvoření trvalého mírového režimu na Korejském poloostrově.

Atmosféru na Korejském poloostrově má zlepšit také ukončení propagandistického vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti. Tlampače utichnou 1. května a budou rozebrány, napsala agentura AP.

Velký ohlas ve světě vyvolal také zřejmě jediný spontánní čin obou státníků v jinak detailně nacvičeném scénáři i "choreografii" celého setkání, kdy společně krátce překročili oběma směry hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Mluvčí jihokorejské vládnoucí Munovy Demokratické strany Kim Hyun novinářům sdělil, že na toto překročení hranice se bude "vzpomínat jako na hluboce pohnutou chvíli".

Výsledek summitu uvítal svým tweetem i americký prezident Donald Trump.

"Korejská válka končí! Spojené Státy a všichni báječní lidé by měli být hrdi na to, co se nyní děje v Korei," uvedl Trump.

K historické schůzce mezi vůdci Severní a Jižní Koreje se vyslovili i účastníci pražské mezinárodní konference Korean Security and the 65 Year Search for Peace, která se v těchto dnech (26. a 27. dubna 2018) koná na Anglo-American University. Jejich reakce ale byly rezervované. "Setkání je třeba přát úspěch, ale je nutné vidět reálně, že od něj nelze čekat zázraky. Vztahy mezi oběma státy jsou složité a zahlcené mnoha dlouhodobými problémy. Vývoj je dobré sledovat s opatrností, která by neměla bránit optimismu," uvedla například profesorka zmíněné školy Milada Polišenská.