Při boji s ohnivým živlem zemřelo pět požárníků na místě, čtyři byli převezeni do nemocnice v Záhřebu, další dva do Klinické nemocnice Doubrava a jeden na traumatologii. Šestý hasič podlehl zraněním v pátek ráno v záhřebské nemocnici.

Stav dvou z nich – Tomislava Crvelina a Karla Ševerdije – kteří byli převezeni do záhřebské kliniky na traumatologii je i nadále kritický a podle mluvčího kliniky dr. Draško Boljakovace je těžké vyslovovat jakékoliv prognózy. Do nemocnice přišli kolegové zraněných hasičů, aby jim darovali kůži na rekonstrukci popálených částí těla. Než však k jakémukoliv rekonstrukčnímu zákroku dojde, musí být nejdříve stabilizovány základní životní funkce pacientů, říká Draško Boljkovac.

Plameny, jejichž hašení ztěžoval vítr bora, byly zlikvidovány v pátek odpoledne, nyní se zjišťují škody, způsobené ohněm. V celé šibenicko kninské župě vyhlásili sedm dní smutku.

Za požár může cigareta

Důvodem požáru na Kornati je oharek cigarety, který odhodil jeden z pracovníků národního parku. Na tiskové konferenci v Šibeniku to uvedla policie. Vítr rozvál oheň dál, chytila suchá tráva a plameny se velmi rychle rozšířily na severozápadní část ostrova.

Další požár se rozhořel včera večer v okolí Splitu v oblasti Sitnog Donjeg krátce po 23. hodině. Plameny řádí na rozloze zhruba 20 hektarů. Oheň se zatím nedaří dostat pod kontrolu. Požárníci čekají na přílet speciálního letounu canadair.